Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Şubat 2012

ABONE OL

Su Kemeri Yenileniyor

Esenler Kemer Mahallesi’nde bulunan Avasöy Su Kemeri Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından restore ediliyor

Esenler Kemer Mahallesi’nde bulunan Avasöy Su Kemeri Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından restore ediliyor

Hayata geçirilen fiziki ve sosyal projelerle her geçen gün çehresi değişen ve daha nezih bir ilçe haline dönüşen Esenler’de çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İlçenin her alandaki sorunlarına çözüm üretmeye çalışan ve ilçeyi daha yaşanılır, modern bir görünüme kavuşturmayı amaçlayan Esenler Belediyesi, ilçede bulunan tarihi mirasların orijinalliklerini bozmadan restore etmek için gerekli tüm çalışmaları yapıyor.

Bu çalışmalardan bir tanesi de Esenler Kemer Mahallesi’nde bulunan Avasköy Su Kemeri ile ilgili. Mimar Sinan tarafından yapılan ve 16. Yüzyıldan bu güne kadar ayakta kalmayı başaran Avasköy Su Kemeri’nin restorasyonu için kolları sıvayan Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, su kemeri için hazırladığı röleve, restitisyon ve restorasyon projelerini anıtlar genel kuruluna sundu. Projelerin Anıtlar Genel Kurulu tarafından onaylandığını açıklayan Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, su kemerinin restorasyon için hazır hale getirildiğini ve projeyle ilgili çalışmaların en kısa zamanda başlayacağını belirtti.

16. yüzyıldan günümüze ayakta kalan miras; Avasköy Su Kemeri

Eski haritalarda Avasköy Kemeri veya Yılanlı Kemer anılan Kemerin yapısındaki zarafet ve uygulanan teknik dikkate alındığında müthiş bir  mimari ile Kemer de yatay kuvvetlerin karşılanması için Sinan’ın, Uzunkemer, Paşa Kemeri ve diğer kemerlerde uyguladığı 3 m. eninde ve tabandaki 0,60-0,75 m’lik çıkıntılar tepede sıfır olacak şekilde yapılan payandaların da bu kemerde aynen uygulandığı görülüyor.

 Kemerde bulunan gözlerin 4,50 metre açıklıklarının olduğu sadece ortadaki gözün 6 metre olarak yapıldığı da kemerle ilgili teknik bilgiler arasında yer alıyor. Sert kalker taşları ile yapılmış olan bu kemerde künklerin iç çapı ise 21 santimetrekare.

Süleymaniye Suyollarına ait haritada Avasköy Kemeri 11 gözlü, Topkapı Sarayı Müzesi III. Ahmet kitaplığındaki 1607 tarihli haritada 12 gözlü, 1748 tarihli haritada ise yine 12 gözlü olarak çizilmiş.

 

 

Diğer Haberler