Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Şubat 2021

ABONE OL

SPOR KOMPLEKSİ YENİDEN ESENLER BELEDİYESİ’NİN

Kemer Mahallesi’ndeki Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait Esenler Spor Kompleksi’nin işletmesi, İBB Meclisi’nde alınan kararla 15 yıllığına Esenler Belediyesi’ne tahsis edildi.

İBB Meclisi’nin ocak ayı oturumlarının son bileşiminde AK Partili meclis üyelerinin 9 Kasım 2020 tarihinde verdiği tahsis ile ilgili önerge, komisyon incelemesinin ardından İBB Meclisi’nin gündemine geldi.

Hukuk Komisyonu raporunda, mülkiyeti İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait olan, içinde yüzme havuzu da bulunan ve İBB kullanımındaki Esenler Spor Kompleksi’nin 15 yıl süreyle bedelsiz olarak Esenler Belediyesi’ne tahsisini uygun bulundu. İBB Meclisi’nde yapılan oylamada, tapu kaydındaki İBB kullanımına ilişkin şerhin kaldırılması oyçokluğu ile kabul edildi. CHP ve İyi Partili meclis üyeleri karara karşı oy kullandı.

Tahsis ile ilgili söz alan Esenler Belediye Başkan Yardımcımız Ömer Çetinkaya, “Söz konusu yer daha önce belediyemizin işlettiği bir yerdi. Trampa ile mülkiyeti bakanlığa geçti. İBB sadece kullanıyor, mülkiyet sahibi değil. Yerel belediye olarak burayı işlettiğimizde daha düzgün işletiyorduk. İnsanların memnuniyeti daha yüksekti. Esenler Belediyesi olarak kamu hizmetinde kullanılmak üzere tahsisini istedik” dedi.

VETO YEDİ YENİDEN OYLANDI

Ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Esenler Spor Kompleksi’nin Esenler Belediyesi’ne tahsisini veto etti. Bunun üzerine Ak Parti Grubu İBB Meclisi’nin 10 Şubat’taki ikinci oturumunda tahsisi tekrar İBB Gündemi’ne taşıdı.

Mecliste tekrar yapılan oylamada Esenler Spor Kompleksi’nin 15 yıl süreyle bedelsiz olarak Esenler Belediyesi’ne tahsisini tekrar uygun buldu. Bu oylamada da CHP ve İyi Partili meclis üyeleri karara hayır oyu verdi. İBB Meclisi’nde alınan kararla Esenler Spor Kompleksi’ni 15 yıl süre ile Esenler Belediyesi işletecek.

İBB İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

2021 yılı Ocak ve Şubat ayında gerçekleştirilen İBB Meclisi’nde iki defa oylanıp 15 yıllığına Esenler Belediyesi’nin işletmesine karar verilen Esenler Spor Kompleksi’ni İBB bir türlü terk etmiyor. İBB’nin burayı derhal boşaltması gerektiğini söyleyen Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, “Şu anda İBB hukuka aykırı bir uygulamaya imza atıyor. Meclis kararını uygulamayarak suç işliyor. Konuyu İBB ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer kararlarında bir değişiklik olmazsa konuyu yargıya taşıyacağız” dedi.

Diğer Haberler