Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Mayıs 2012

ABONE OL

Sosyal Dokuya Esgev Damgası

Çiftehavuzlar ve Fatih ESGEV (Esenler Gençlik ve Bilgi Evi) öğrencileri, düzenledikleri yılsonu programı ile 2012 eğitim-öğretim yılına veda ettiler. Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ESGEV’lerin Esenler’in sosyal dokusunu güçlendirdiğini söyledi.

Çiftehavuzlar ve Fatih ESGEV (Esenler Gençlik ve Bilgi Evi) öğrencileri, düzenledikleri yılsonu programı ile 2012 eğitim-öğretim yılına veda ettiler. Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ESGEV’lerin Esenler’in sosyal dokusunu güçlendirdiğini söyledi. 

Çiftehavuzlar ve Fatih ESGEV (Esenler Gençlik ve Bilgi Evi) ile EBSAD (Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği) ortaklaşa yılsonu programı düzenledi. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da bir konuşma yaptı. “Bir insanın en mutlu anı diktiği ağacın gölgesinde oturması veya meyvesini yemesidir” diyerek sözlerine başlayan Göksu, “Bugün bizim en mutlu gönümüz. Çünkü diktiğimiz ağaçların meyvesini yiyoruz” dedi.

HER MAHALLEYE BİR ESGEV

Şu anda Esenler’de Çiftehavuzlar ve Fatih ESGEV gibi 10 adet ESGEV olduğunu söyleyen Göksu, “Dün, 250-300 çocukla başladık. Bugün 10 bin çocuğa ulaştık. ESGEV’lerden bir yılda hizmet alan öğrenci sayısı yaklaşık 20 bin. Bu rakam, Anadolu’da bir ilçe nüfusu kadar.  İnşallah her mahallemizde bir ESGEV olacak. Allah’a şükür Esenler’de ESGEV’ler ev ve okuldan sonra üçüncü buluşma yeri haline geldi. Bunda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. SOSYAL DOKU GÜÇLENDİ Esenler  Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu salonu dolduran velilere, “ESGEV’lerde hem eğitim veriyoruz, hem de çocuklarımızı hayata hazırlıyoruz. Peki hayata hazırlıyoruz da ne oluyor biliyor musunuz?” diye sordu ve cevabını kendisi verdi: “Şu oluyor, değerli anneler, değerli veliler. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmada 2009 yılında suç ve suç işleme oranları bakımında Esenler ilk 3’te idi. 2010 yılında ilk 10’a düştü. Şu anda sonucu sıradayız. Bu başarı kendiliğinden gelmiyor. ESGEV’lerle eğitime destek verdik, bu şekilde sosyal doku güçlendi. Suç oranları azaldı”. TBMM’de kabul edilen yasa ile Hz. Peygamber’in Hayatı ve Kur’an-ı Kerim’in ilköğretim müfredatına seçmeli ders olarak konmasıyla birlikte ESGEV’lerdeki eğitim programında da değişikliğe gideceklerini kaydeden Göksu, “Artık ESGEV’lerdeki müfredatımızda da Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı öğretilecek. ESGEV’e devam eden bir öğrenci, Kur’an-ı Kerim’i öğrenecek ve anlayacak” dedi.

KENDİ BİNALARINA KAVUŞACAK

Göreve gelir gelmez acil olarak belediye ek hizmet binalarında veya kiralama yolu ile ESGEV’leri hizmete açtıklarını kaydeden Göksu, “Hastanelerin Acil’leri var ya… Onun gibi. Bir nevi biz Acil’leri açıktık. Artık ESGEV’lerin kendi binalarını inşa ediyoruz. İşlevlerine uygun olarak kendi binalarında daha güzel hizmetler verecek. Şu anda sadece Oruç Reis ESGEV kendi binasında. Kendi binası olan ikinci ESGEV’i Fatih Mahallesi’nde inşa edeceğiz. Üçbaşaranlar Camii’nin yanındaki arazide çocuk parkı ve içine bir ESGEV binası yapacağız” şeklinde konuştu.

EN UZUN İFTAR 11 AĞUSTOS’TA Her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan’ın Esenler’de bir farklı yaşanacağını dile getiren Göksu, “Geleneksel En Uzun İftar soframızı 11 Ağostos’ta kuracağız. Şimdiden buna hazırlanacağınızı biliyorum. Ancak bu sene farklı bir programız daha var. O da mübarek Kadir Gecesi’nde” dedi. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, konuşmasının ardından ESGEV’den mezun olan öğrencilerin diplomalarını verdi. Öğrenciler de kendisine bir tablo ve çiçek takdim ettiler.  Daha sonra ESGEV öğrencileri, mehter,  folklor gösterileri, şiir ve türkülerle mezuniyet gecelerini renklendirdiler. Programa, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Kütüphane Müdür Hasan Taşçı, ESGEV öğretmenleri, öğrenciler ve kalabalık bir veli topluluğu katıldı.

Diğer Haberler