Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Şubat 2012

ABONE OL

Sorun Değil, Çözüm Üretin

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde (Esaydam) seminer veren Doç. Dr. Ahmet Avcı, hayatı tesadüfler bütünü değil; yaptıklarımızın veya yapmadıklarımızın aynada yansıması olduğunu belirterek sorun değil, çözüm üretmek gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde (Esaydam) seminer veren Doç. Dr. Ahmet Avcı, hayatı tesadüfler bütünü değil; yaptıklarımızın veya yapmadıklarımızın aynada yansıması olduğunu belirterek sorun değil, çözüm üretmek gerektiğini söyledi.

Aile içinde yaşanan problemlerin çözümüne yönelik evli çiftlere danışmanlık hizmetleri veren Esenler Belediyesi Aile Yaşam Ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’nde her hafta düzenlenen seminerlerin bu haftaki konuğu Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Ahmet Avcı oldu. Doç. Dr. Avcı, iletişim ve insan ilişkilerinin temelinde kişinin kendisiyle kurduğu iletişimin önemli olduğunu vurguladı.

Çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen seminere özellikle kadınlar büyük ilgi gösterdi. Konuşmasına özgeçmişi hakkında kısaca bilgi vererek başlayan Doç. Dr. Ahmet Avcı,  “İletişim ve insan ilişkileri” başlığı altında yaptığı konuşmada; iletişimin önemine vurgu yaptı. Hayatı doğru şekilde anlayıp anlamlandırmanın insan ilişkilerini doğrudan etkilediğini söyleyen Doç. Dr. Avcı, hayatı doğru anlayan insanların başarılı ve mutlu bireyler olduklarını vurguladı. 

Hayatı tesadüfler bütünü değil; yaptıklarımızın veya yapmadıklarımızın aynada yansıması olduğunu belirterek, sorun değil çözüm üretmek gerektiğine dikkat çeken Avcı, “Hayatın şifresi ve anlamı bu. Biz hayatı böyle algılamazsak hayatı yanlış anlamış oluruz” dedi.

Çocuklarınıza güzel ahlakı öğretinİletişim ve insan ilişkilerinin temelinde kişinin kendisiyle kurduğu iletişimin çok önemli olduğunu dile getiren Avcı, kişinin kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi. Anne olmanın çok kutsal bir görev olduğunu ifade eden Avcı, iletişim kurarken aileye öncelik sırasının verilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Çocukların yetiştirilmesinde ebeveynlere büyük görevler düştüğünü kaydeden Avcı, “Öncelik sırasını aileye vermeliyiz. Çocuklarımızla iletişim kurmalı, onlara insan ilişkilerini ve güzel ahlakı öğretmeliyiz. Çocuklarınız bir video kamera gibi sürekli sizleri izliyorlar ve model alıyorlar” dedi.  Güçlü bir iletişim için sorun değil, çözüm üretmenin önemli olduğunu da dile getiren Avcı, her zaman bardağın dolu tarafına bakılması gerektiğini söyledi.

Videoyu doğru anladılar, kitapları kazandılar

Konuşmasına iletişim için doğru şekilde anlamak ve doğru işler yapabilmek konusuna dikkat çekerek devam eden Avcı, seminere katılan kadınlara kısa bir video izletti. Videoyu büyük bir dikkatle seyreden kadınlar, videonun ardından seyrettikleri görüntüleri hep birlikte yorumladı. Kendi bakış açılarını dile getiren kadınlar,  yaptıkları tespitlerden yola çıkarak doğru şekilde anlamanın doğru işler yapmak konusunda eşdeğer olduğuna kanaat getirdi. Videoyu en iyi şekilde yorumlayan 2 kadına Doç. Dr. Avcı 2 kitabını hediye etti.

 

Diğer Haberler