Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Nisan 2015

ABONE OL

Son Sözü Millet Söyleyecek

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen "Düşünce Ekseni" adlı söyleşi programı, AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Prof. Dr. Osman Can'ı ağırladı. Yeni Anayasa'nın sadece AK Parti'nin değil Türkiye'nin meselesi olduğunu belirten Can, AK Parti'nin 550 milletvekili de olsa referanduma gideceklerini söyledi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Düşünce Ekseni” adlı söyleşi programı, AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Prof. Dr. Osman Can’ı ağırladı. Yeni Anayasa’nın sadece AK Parti’nin değil Türkiye’nin meselesi olduğunu belirten Can, AK Parti’nin 550 milletvekili de olsa referanduma gideceklerini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Düşünce Ekseni” adlı söyleşi programının bu ayki konuğu, AK Parti İstanbul 1. Bölge 5. Sıra Milletvekili Adayı olan Prof. Dr. Osman Can oldu. Anayasa eski raportörü olan Osman Can, moderatörlüğünü Gazeteci-Yazar Avni Özgürel’in yaptığı ve Esenlerlilerin yoğun ilgi gösterdiği programda yeni Anayasa ve Başkanlık sistemini anlattı.

CAN: ZORA TALİP OLDUK

Türkiye’nin neden yeni bir Anayasa’ya ve Başkanlık sistemine neden ihtiyacı olduğun değinen Prof. Dr. Osman, Anayasa Mahkemesi’nde görev yaptığı 8 yıllık dönemdeki gözlemlerini konuklarla paylaştı. O dönem Anayasa Mahkemesi’nin bir sistemin kontrolü altında olduğunu ve milletten kopuk hâkimlerin görevlendirildiğini ifade eden Can, “Hâkimlerin yüzde 99’unun dar gelirli ailelerin çocukları olduğunu gördüm. Orta-üst sınıf gelir grubundan sadece bir hâkim gördüm. Bunlar boşu boşuna yapılmıyordu. Bilinçli bir tercihti. Bu hâkimler, sistemi ele geçirenlerin istediği yönde karar veriyorlardı. Bu memlekete dayatılan sorunları çözmek için uğraştık. Ses çıkarmasam Anayasa Mahkemesi Başkanı olabilirdim. Ama biz zora talip olduk. Yeni Anayasa çalışmalarına başladık. Bu çalışmaları Parlamento’da yapmak için de aday olduk” dedi.

CAN: 3 TASLAK HAZIRLADIK

Toplumun şu andaki Anayasa’yı sahiplenmediğini belirten Prof. Dr. Osman Can, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Anayasa Türkiye’nin kaderi ile ilgili bir mesele. 2010-2013 yılları arasında bir çalışma yaparak ihtiyaçları belirledik. Yeni Anayasa ile ilgili üç taslak hazırladık. Bu topraklarda yaşayan insanların tamamını kapsayan, toplum iradesini yansıtan, özgürlükleri güvence altına alan demokratik bir Anayasa yapacağız. Yoğun bir tartışma ve müzakere süreci neticesinde de son haline gelecek. Anayasa için son sözü millet söyleyecek. Milletvekili sayımız 550 de olsa yeni Anayasa için referanduma gitmek zorundayız”.

CAN: HESAP SORABİLECEĞİMİZ BİR SİSTEME İHTİYACIMIZ

Osman Can, Başkanlık sistemi tartışmalarına da değindi. Parlamenter sistemde Türkiye’nin 50-60 yılda huzur bulamadığına dikkat çeken Can, “Dışlanmışlıkları ortadan kaldırmak için Başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Sanıldığı gibi Başkanlık sisteminde tek kişi yok. Bu sistem parlamento ağırlıklıdır. Şu anki sistemde Cumhurbaşkanı hiçbir şeyden sorumlu değil. Ama Başkanlık sisteminde öyle değil. Sadece yasama ve denetim görevi olan Milletvekili, Başkan’a kök söktürür. Mesele Başkanlık sistemi değil. Mesele hesap sorabileceğimiz bir sisteme ihtiyacımız olduğudur. Başkanlık sistemine takıntılı değiliz. Hem Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun Başkanlık sistemi hem de parlamenter sistem için hazırlıklarımızı yaptık” diye konuştu.

Diğer Haberler