Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Ağustos 2011

ABONE OL

Somali için yardım zamanı

Esenler Belediyesi, tarihin en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Somali’ye yardım etmek için harekete geçti. Belediyenin öncülüğünde tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile başlatılan yardım kampanyasının ilk gününde 100 bin kişilik iftar hedefi aşıldı.

ilk gününde hedef aşıldı…

 

Esenler Belediyesi, tarihin en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Somali’ye yardım etmek için harekete geçti. Belediyenin öncülüğünde tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile başlatılan yardım kampanyasının ilk gününde 100 bin kişilik iftar hedefi aşıldı.  Esenlerli çocukların kumbaralarında biriktirdikleri harçlıkları, bir bayanın da parmağındaki yüzüğünü kampanyaya bağışlamaları, kampanyanın açılışında herkesi duygulandırdı. Kampanya destek veren herkese teşekkür eden Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,“Somali’ye cebimizden çıkardığımız harçlıkları götüreceğiz. Oraya yüreğimizi, sevgimizi, kardeşliğimizi götüreceğiz”  dedi. Esenler Belediyesi, Somali’de yaşanan kıtlık felaketine sessiz kalmadı. Son 60 yılın en kurak günlerini yaşandığı Somali’de, açlıkla mücadele eden insanlara yardım etmek için harekete geçen Esenler Belediyesi, “En azından bir gün tok uyusunlar” sloganıyla büyük bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya başladığı ilk günde “Somali’de 100 bin iftar” hedefi aşıldı. Esenler Belediye Meclisi’nde gerçekleşen olağanüstü meclis toplantısı ile kampanyayı tüm kamuoyuna duyuran Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler’den Somali’ye yardım çağrısı yaptı. Mahalle muhtarlarından, sivil toplum kuruluşlarına, iş adamlarından din görevlilerine kadar Esenler’in tüm kanaat önderlerinin destek vermek için katıldığı olağanüstü toplantıda AK Parti İstanbul 2. Bölge Milletvekili Osman Aşkın Bak ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan’da yerini aldı.  Başkan Göksu’nun başkanlığında gerçekleşen toplantıda oy birliğiyle Somali’de yaşanan kıtlık felaketinde mağdur olan vatandaşlara yardım etmek için karar alındı. Mecliste oy birliği ile alınan yardım kampanyası kararın ardından yürütülecek çalışma hakkında bilgi sunan Göksu, kuraklık ve açlıkla yaşam mücadelesi veren Somali’de tarihin en acı insanlık dramının yaşandığına dikkat çekerek, “Somali’de, Sudan’da, Etiyopya’da bir çok çocuk açlık ve susuzluktan ölüyor. 21. yüzyılda bu bir insanlık dramıdır” dedi.  “Biz istedik ki Esenler’deki her bir kardeşimiz Somali’deki kardeşlerimizle iftar kardeşi olsun” diyen Göksu, “Onlar orada açlıkla kıvranırken, onlarla beraber aynı soframızı aynı ekmeğimizi onlarla paylaşalım istedik” dedi.

Somali’de 100 bin kişilik iftar

Esenler Belediyesi’nin Somali’ye yönelik başlattığı yardım kampanyası kapsamında,  ilk etapta Esenler halkının katkısıyla 100 bin kişiye iftar vereceklerini söyleyen Göksu, önümüzdeki hafta Somali’ye gönderilecek olan yardım kargo uçağı aracılığıyla da yardım paketlerini bu ülkeye ulaştıracaklarını belirtti. Kampanyanın 3 aşamadan oluştuğunu anlatan  Göksu, 100 bin kişilik iftar organizasyonunun yanı sıra mama, süt ve çeşitli gıda maddeleri ile  çocuk bakım malzemeleri ve tekstil ürünlerini de Somali’ye ulaştıracaklarına dikkkat çekti. Kampanyayı TİKA aracılığıyla yapacaklarını vurgulayan Göksu, Esenler’de Ramazan ayı boyunca toplanacak olan iftar paralarını Somali’ye göndereceklerini belirtti. Maliyet nedeniyle Somali’ye bizzat gitmek yerine, yardımların ulaşmasını sağlayacaklarını ifade eden Göksu, “Somali’ye cebimizden çıkardığımız harçlıkları götüreceğiz. Oraya yüreğimizi, sevgimizi, kardeşliğimizi götüreceğiz”  dedi.

Başkan Göksu’dan 20 bin kişilik iftar

Göksu konuşmasının ardından kampanyayı, Esenlerli çocukların kendi harçlıklarını biriktirdikleri kumbaralarla başlattı. Esenlerli bir bayan vatandaşın parmağından çıkardığı bir yüzükle kampanyaya destek verdiğini söyleyen Göksu, Esenler Belediye Başkanı olarak bizzat Somali’de 20 bin kişilik iftarı üstlendiğini açıkladı. Konuşmasının ardından başta meclis üyeleri olmak üzere toplantıya katılan mahalle muhtarlarına, derneklere ve işletmecilere yönelen Göksu, hepsine tek tek Somali’de kaç kişilik iftar vereceklerini sordu. Esenler Belediye Meclisi AK Parti grubu 10 bin kişi, Saadet ve CHP de 1000 kişilik iftar bağışında bulunacaklarını dile getirirken; toplantıya katılan diğer davetliler de yapacakları yardımları söylediler. Esenler Belediyesi çalışanları da 5 bin kişilik iftar bağışında bulundu.

Hedef ilk günde aşıldı

Kampanyanın başlatılması münasebetiyle düzenlenen toplantıda, Somali için toplam 100 bin 300 kişilik iftar ve 10 bin lira nakit para toplandı. Esenler Belediyesi’ne bağlı ESGEV’lerde (Esenler Gençlik Evi) eğitim gören öğrencilerin de kumbaralarında biriktirdikleri paralarla destek vermesi dikkat çekti. Kampanyaya destek veren herkese teşekkür eden Esenler Belediye başkanı M. Tevfik Göksu, ilk günde hedefin aşıldığını ve kampanyanın Ramazan ayı boyuca devam edeceğini vurgulayarak, “Ben inanıyorum ve umuyorum ki Ramazan ayı sonunda belki de iftar sayısını milyonlara çıkartacağız. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Göksu, Ramazan ayı sonunda Somali’ye yapılan yardımlarla ilgili bir toplantı daha düzenleyerek kamuoyuna bilgi vereceklerini belirterek, “Gelin hepimiz, bu Ramazan boyunca (sanki yedim) diyerek Somali’deki kardeşlerimizin hiç olmazsa bir günlüğüne doymalarına katkı sağlayalım” diyerek sözlerini tamamladı. Somali’ye Esenler’den uzanacak yardım eli ile kurulacak gönül köprüsüne taş koymak isteyenler için hesap numarası şöyle:

Yardım Hesap No:  

Vakıfbank Esenler Şubesi 729 905 44 73

Banka IBAN numaraları:

TL:  TR87 0001 5001 5800 7299 0544 73

Dolar: TR24 0001 5001 5804 8012 9992 73

Euro: TR44 0001 5001 5804 8012 9993 01

Bilgi İçin Tel: 444 00 73

 

Diğer Haberler