Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Şubat 2016

ABONE OL

Siyer Ahlâk Ve Edep Dolu

'Kutlu Nebi'nin İzinde' programında konuşan İlahiyatçı Yazar Şerafettin Kalay, Esenlerli öğrencilere Siyer'deki ahlâk ve edebe dair güzellikleri ortaya çıkararak okumalarını tavsiye etti.

‘Kutlu Nebi’nin İzinde’ programında konuşan İlahiyatçı Yazar Şerafettin Kalay, Esenlerli öğrencilere Siyer’deki ahlâk ve edebe dair güzellikleri ortaya çıkararak okumalarını tavsiye etti.

İlahiyatçı Yazar Şerafettin Kalay, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlediği ‘Kutlu Nebi’nin İzinde’ programında konuştu. Şerafettin Kalay programda Hz. Peygamber’in hayatına dair yaşanmış hikayeler aktardı.

AHLÂK VE EDEP DOLU BİR CEVAP

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) hayatını okurken daha fazla edebin ve güzelliğin ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizerek, “Birisi Peygamber Efendimizin akrabasına Resulullah mı büyük, sen mi diye soruyor. Sahabe, Allah Resulü büyük ama ben ondan üç yıl daha yaşlıyım diyor. Büyük bir ahlâk ve edep var bu cevapta. Siyeri okurken de bu tür güzellikleri ortaya çıkarmakta fayda var” diye konuştu.

İKİ KATI KİTAP OKUYUN İKİ SINIF GEÇİN

Güzide Özdilek İmam Hatip Lisesi öğrencilerine Hz. Peygamber’in hayatından kesitler anlattıktan sonra Kalay, kitap okumakla ilgili tavsiyelerini şöyle aktardı:

“Okuma, pasif algılamadır. Kelime kabiliyetimiz gelişir. İnşallah okuyanlardan oluruz. 10 kitap okuyarak bir sınıf geçiyorsanız, üzerine 10 kitap daha okuyup iyi tahlil ederseniz, iki sınıf geçersiniz. Resmiyette bir sınıf geçersiniz, ilim olarak iki sınıf geçersiniz. Bir üst sınıfı bu birikimle okur, başkalarından farklı okur, hadiseleri farklı değerlendirirsiniz. Farklı açılardan bakıp ufkunuzu geliştirirsiniz.”

Diğer Haberler