Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ekim 2017

ABONE OL

Şirin Pancaroğlu İle ‘çengname’ Gecesi

Türkiye'nin önde gelen arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, Esenler'de verdiği konserde dinleyicilerine keyifli anlar yaşattı.

Türkiye’nin önde gelen arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, Esenler’de verdiği konserde dinleyicilerine keyifli anlar yaşattı.

Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu etkinlikleri kapsamında Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün katkılarıyla, ünlü arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve ekibi Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde “Çengname” isimli bir konser verdi.

ÇENG VE ARPI TÜRK MÜZİGİNE İŞLEDİK

Gecede Arpist Şirin Pancaroğlu ve okuyucu-besteci Bora Uymaz, Esenlerli sevenleriyle buluştu. Dinleyicilerin maddi âlemden manevi âleme seyahat ettikleri konserde, tasavvufi ilahiler seslendirildi. Konsere katılan Esenlerlilere seslenen Şirin Pancaroğlu, kullandığı müzik aletlerini tanıtarak, “Çengin en son kullanıldığı zaman 17’nci yüzyıl. Tamamen unutulmuş ve yok olmuş bir çalgı. Arp ise Avrupa’da kullanılan bir çalgı. Müzisyen arkadaşlarımın cesaretlendirmesiyle Türk müziği içerisinde kullandık. Böylece ortaya dinlediğiniz ilahiler çıkmış oldu” dedi.

Bir neyzen, bir udi, bir okuyucu ve bir arpistten oluşan dört kişilik ekip, konserde kendi besteledikleri ilahileri icra etti. “Çengname” konseri, “Demedim mi?” ilahisinin icra edilmesi ile noktalandı.

Diğer Haberler