Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ocak 2017

ABONE OL

Sinemadaki Mesajları İyi Okumalıyız

"Sinema Söyleşileri"nde öğrencilerle buluşan Gazeteci-Yazar Celal Tahir, "Dünya sineması ve özellikle Hollywood'daki filmlerde tarihi gerçekler çarpıtılabiliyor ve filmler mesaj içerebiliyor. Bu sebeple filmlerin iyi okunması gerekir" dedi.

“Sinema Söyleşileri”nde öğrencilerle buluşan Gazeteci-Yazar Celal Tahir, “Dünya sineması ve özellikle Hollywood’daki filmlerde tarihi gerçekler çarpıtılabiliyor ve filmler mesaj içerebiliyor. Bu sebeple filmlerin iyi okunması gerekir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sinema Söyleşileri”nde Gazeteci-Yazar Celal Tahir, Turgutreis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Tahir, öğrencilere Türkiye’nin yakın tarihini ve dünya sinemasında tarihin nasıl aktarıldığını anlattı.

TÜRKİYE GAZETECİLER İÇİN CENNET

Türkiye’nin habercilik açısından çok zengin bir ülke olduğunu belirten Tahir, “Türkiye gazeteciler için Cennet gibidir. Bu kadar hareket her ülkede yoktur. Kendimiz ayaktayız, aklımız ve zihnimiz de hareket halinde. Bizim yaşadıklarımız film değil, tarih de değil. Biz, tarihin içinde yaşıyoruz. Türkiye’nin son dört beş senesi, dört beş asır gibidir. Her bir yıl, yüz yıla bedeldir. Buna rağmen yürümeye devam etmemiz; gönülden gelen azmimiz, tarihin ve insanlığın bizden beklentilerini karşılama yükümlülüğümüzden ileri gelir. Allah’ın izniyle Türkiye, beş on sene içinde dünya uygarlığında söz sahibi olacaktır” diye konuştu.

MESAJ VERİYORLAR, GERÇEĞİ ÇARPITIYORLAR

Dünya sinemasında zaman zaman tarihi gerçeğin çarpıtıldığını söyleyen Tahir, “Sinema için bir anlamıyla ‘sihir’, bir anlamıyla da ‘modern mitoloji’ denilebilir. Dünya sineması ve özellikle Hollywood’daki filmlerde gelecekte olacaklara dair mesajlar da olur, tarihi çarpıtma da söz konusudur. Bu sebeple filmlerin iyi okunması gerekir. Kutsal kitaplarda olan ortak bir anlatım, filmlerde de mevcuttur. Hikayenin öğeleri iyi anlatılırsa kalıcı olur ve insanları etkiler. Senaryoda anlatılan hikayenin gerçek hayatta bir yansıması vardır. Biz Hakk’tan yana olduğumuz için tarih içinde olanı olduğu gibi anlatmak bizim için yeterlidir” şeklinde konuştu. Tahir, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da cevapladı.

Diğer Haberler