Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mayıs 2013

ABONE OL

Şimşek: Değişime Kendinizden Başlayın

Uzman psikolog Ertan Şimşek, Esenler Belediyesi personeline verdiği seminerde değişimin önemine dikkat çekerek, “Birini değiştirmeye kalkışmayın, yorulursunuz. Kendiniz değiştiğiniz zaman karşınızdakinin de değiştiğine şahit olursunuz” dedi.

Uzman psikolog Ertan Şimşek, Esenler Belediyesi personeline verdiği seminerde değişimin önemine dikkat çekerek, “Birini değiştirmeye kalkışmayın, yorulursunuz. Kendiniz değiştiğiniz zaman karşınızdakinin de değiştiğine şahit olursunuz” dedi.Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, vatandaşlarla belediye personeli arasındaki iletişimi daha etkin kılabilmek için hayata geçirdiği kurum içi eğitim programları kapsamında personele yönelik bir seminer düzenledi. Uzman psikolog Ertan Şimşek tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda verilen seminer ile belediye personeli, etkili iletişim yöntemleri konusunda eğitim aldı. Belediyeciliğin özveri gerektirdiğini belirterek konuşmasına başlayan Şimşek, belediye çalışanlarının sıra dışı ve güler yüzlü olması gerektiğini söyledi. Herkesin kavramlara yüklediği anlamın farklı olduğunu kaydeden Şimşek, “Hayata bakış tarzınız beyninizdeki resimlere bağlı” dedi. Şimşek, değişimin insanın kendisinden başlaması gerektiğini ifade ederek “Birini değiştirmeye kalkışmayın, yorulursunuz. Kendiniz değiştiğiniz zaman karşınızdakinin de değiştiğine şahit olursunuz. Değişmeyen tek şey, değişimi istediğimiz süreçtir. İnsan isterse 1 dakikada da, 1 saniyede de değişebilir” diye konuştu. DUYGUNU DEĞİŞTİR, DÜNYAN DEĞİŞSİNŞimşek değişim ve dönüşüm için yapılması gerekenleri de ‘5 İ’ kuralına göre açıkladı. Bu kurala göre değişim; ihtiyaç, istek, itimat, inanç ve irade ile gerçekleşiyor. Şimşek, öfke kontrolü için de ‘4 D’ kuralını dinleyenlerle paylaştı. Bu kurala göre ise öfke kontrolü, duyguların değişmesi ile başlıyor. Duygusunu değiştiren bireyin düşünce ve davranışı da değişiyor. Bunun sonucunda da bireyin dünyasındaki değişim sağlanıyor ve halkanın son aşaması da tamamlanıyor. SÖZLERİNİZ KADERİNİZDİR

İnteraktif şekilde ilerleyen programda Şimşek, uygulamalı anlatımlarla takım halinde nasıl çalışılması gerektiğini dinleyenlere aktararak, uyum içinde çalışmanın önemini de izlettiği video görüntüleri ile destekledi. “Çalışma arkadaşlarımızı sevmemiz lazım çünkü kolektif çalışmaya mahkûmuz” diyen Şimşek, takım içinde kullanılan kelimelerin ve beden dilinin önemine de dikkat çekti. Şimşek, “Söylediğiniz sözler kaderinizdir” diyerek, dinleyenlere doğru kelimeler ve doğru bir beden dili ile iletişime girmelerini tavsiye ederek konuşmasını sonlandırdı.    

Diğer Haberler