Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Haziran 2016

ABONE OL

Şeyh Şaban-ı Veli Esenler’de Anıldı

Esenler'de Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu'yu Mayalayanlar programında Şeyh Şaban-ı Veli Efendi anıldı. Şeyh Şaban-ı Veli'yi yazar Sadık Yalsızuçanlar anlattı.

Esenler’de Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programında Şeyh Şaban-ı Veli Efendi anıldı. Şeyh Şaban-ı Veli’yi yazar Sadık Yalsızuçanlar anlattı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün tarafından Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Anadolu’yu Mayalayanlar programında Şeyh Şaban-ı Veli anıldı. Dörtyol Meydanı’ndaki etkinlik alanında Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) ile birlikte gerçekleştirilen programa; AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ESENLER’DE RAZAMAN RAMAZAN GİBİ YAŞANIYOR

Ramazan’ı Razaman gibi yaşatmak için ilçenin dört bir köşesinde birbirinden güzel etkinlikler düzenlediklerini hatırlatan Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Bugün Anadolu’yu mayalayanlardan Şeyh Şaban-ı Veli’nin maneviyatını ağırlıyoruz. Şeyh Şaban-ı Veli dediğinizde aklımıza üç cümle gelir; “Gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, duruşunuz güle güle”. Kastamonu yöresinin manevi mimarlarından biri olan bu büyük gönül insanını bu meydanda anmaya ve anlamaya çalışacağız. Cenab-ı Hakk, böylesine Anadolu’yu mayalayan gönül sultanlarımızı her daim var etsin” dedi.

DEĞERLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLMEK LAZIM

Ramazan’da Esenler’de olmanın çok özel bir duygu olduğunu belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, manevi iklimimizi oluşturan Kastamonulu Şeyh Şaban-ı Veli’nin İstanbul’da anılmasının kendisi için çok değerli olduğunu söyledi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge de, toplumdaki sosyal dönüşüme dikkat çekerek, “Kentsel dönüşümden daha önemli olan sosyal dönüşüm. Bu programlar bir farkındalıktır. Bu farkındalığı oluşturan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’ya a özellikle teşekkür ediyorum. Anadolu’ya şekil veren, topluma yön veren bu değerlerin kıymetini bilmek gerekiyor” dedi.

YAŞADIĞI DÖNEMİN ÖNEMLİ ALİMLERİN BİRİYDİ

Roman ve öykü yazarı Sadık Yalsızuçanlar, Şeyh Şaban-ı Veli Hazretlerinin hayatından önemli kesitler aktardı. Yalsızuçanlar, İstanbul’da öğrenim gören ve Hayreddin-i Tokadi Hazretlerinin dergahında 12 yıl hizmette kalan Şey Şaban-ı Veli’nin döneminin önemli alimlerinden biri olduğunu söyledi.

Dörtyol Meydanı’ndaki Ramazan programı, sanatçı Ubeydullah Sezikli’nin konseri ile devam etti. Esenlerliler, sevilen şarkılarının yanı sıra ilahiler de seslendiren Sezikli’yi beğeniyle izledi.

Diğer Haberler