Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Kasım 2012

ABONE OL

Sevmeyi Bilmeyen Sevilemez

ESAYDAM’da seminer veren Doç. Dr. Osman Sezgin, aile içi iletişimde sevginin ve sevgi dilinin nasıl olması gerektiğini anlattı. Sezgin, “Sevmeden sevilemeyiz ve sevgi, nefreti yok eder” dedi.

ESAYDAM’da seminer veren Doç. Dr. Osman Sezgin, aile içi iletişimde sevginin ve sevgi dilinin nasıl olması gerektiğini anlattı. Sezgin, “Sevmeden sevilemeyiz ve sevgi, nefreti yok eder” dedi.Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’nde düzenlenen programda Doç. Dr. Osman Sezgin, aile içi iletişimde sevgi ve sevgi dilinin önemini anlattı. Bireylerin aile kurmadan önce doğru kararlar vermesi gerektiğini belirten Sezgin, “Öncelikle evleneceğiniz kişinin çocuklarınızın annesi ya da babası olmaya layık olup olmadığına bakın. Bunun ardından sevgi ve güven duygularınızı pekiştirin” dedi. Psikolojik açıdan bakıldığında depresyona giren insanların genellikle sevmeyi ve güvenmeyi bilmeyen kişiler olduğuna dikkat çeken Sezgin, “Sevmek öncelikle insanın kendisini mutlu eder, sevmeden sevilemeyiz ve sevgi, nefreti yok eder” dedi.ALLAH İÇİN SEVİNHz. Mevlana ve Hz. Yunus’un yüzyıllar önce öldüğü halde sevilen bir insan olmalarından dolayı bugün de unutulmadığını hatırlatan Sezgin, konuşmasına verdiği bir örnekle devam etti: “Kumar oynayan bir adam gördüğünüzde adamdan değil, kumardan nefret edebilirsiniz. Bizim Hakk’ın yarattığını sevmemiz gerekir” diyerek sevmenin vazgeçilmez olması gerektiğine de değindi. Sevmenin Allah için ve karşılıksız olması gerektiğini söyleyen Sezgin, “Seven insan kusur görmez ve hizmet eder. Allah nasıl ki bizi karşılıksız seviyorsa biz de O’nu karşılıksız sevmeliyiz” dedi.

“Sevmenin zıddı kindir” diyen Sezgin, kalbinde kin olan kişileri akciğerinde kanser olan bir insana, kalbinde sevgi olan kişileri ise sağlıklı insanlara benzetti. Sezgin, Peygamber Efendimizin (s.a.v) “Sinirlenince abdest alın, çünkü sinir şeytandandır, şeytan ateştendir, su da ateşi söndürür” hadis-i şerifini hatırlatarak sabırlı olmanın önemine de değindi. Sabırla ilgili olarak da “Hırs gelir göz kararır, hırs geçer yüz kızarır” atasözünü hatırlatan Sezgin, “Sabır acıdır ama sonu tatlıdır” dedi.KUSURU KENDİNİZDE ARAYIN“Bugün televizyon evimizin kıblesi oldu, muhabbet, dertleşmek ve sevgi gibi kavramlar kalmadı. Bir hatası olduğunda bunu eşinize tatlı bir dille, kusuru kendinizde arayarak anlatırsanız kavga da çıkmaz huzursuzluk da” diyen Sezgin, aile içi iletişimde sevgi dilinin nasıl olması gerektiğini de anlattı.Dinleyenlere sevmenin önemini anlatan videolar izlettikten sonra konuşmasına devam eden Sezgin, “Eşler Allah için birbirini sevmeli ve sabretmeli. Bugün büyük hastalıkların çoğu psikolojik sebeplerle ortaya çıkıyor. O yüzden siz de sevin ve sevilin” diyerek programını sonlandırdı.

 

Diğer Haberler