Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Ocak 2013

ABONE OL

Sevmek Nasıl Öğrenilir?

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Doç. Dr. Mustafa Karataş, Hz. Muhammed’in (s.a.v) insan sevgisini anlattığı programında, doğruyu bulabilmenin yolunun Kur’an ve sünnet çerçevesinden dünyaya bakmaktan geçtiğini söyledi.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Doç. Dr. Mustafa Karataş, Hz. Muhammed’in (s.a.v) insan sevgisini anlattığı programında, doğruyu bulabilmenin yolunun Kur’an ve sünnet çerçevesinden dünyaya bakmaktan geçtiğini söyledi.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş’tı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Esenlerlilerin ilgisi büyüktü. Karataş, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in insan sevgisini anlattığı programda önce “Hak” kavramına değindi. Anne, babanın helalliğini almanın önemini anlatan Karataş, “Bir insanın üzerinde en fazla annenin hakkı vardır. Annenin hakkı, babanın hakkından 3 kat fazladır. Anne, babanın hakkından sonra da öğretmenin hakkı gelir” dedi. Karataş, hak ve hukuk çerçevesinde insanların birbirini sevmek zorunda olmasa da, saygı duymak zorunda olduğunun altını çizdi. Saygı ve sevginin toplum huzurunda ve İslam dininde çok önemli bir yeri olduğuna değinen Karataş, saygı sınırının helal-haram sınırına kadar olduğunu söyledi ve “Doğruyu bulabilmenin yolu, Kur’an ve sünnet çerçevesinden dünyaya bakmaktan geçer” dedi.SEVGİ, ŞEFKAT VE MERHAMET TİMSALİ

Hz. Muhammed (s.a.v)’in insan ve hayvan sevgisini anlatan Karataş, Resulullah’ın önce karşısındakine hak tanıdığını ve ihtiyaç sahiplerine hemen yardımcı olduğunu kaydetti. “Peygamberimiz bizi daha görmeden canından çok seviyordu. Biz de O’nu canımızdan çok seviyoruz ve seveceğiz. Sevgiyi, şefkati, merhameti O’ndan öğrendik” diye konuştu. Hz. Muhammed (s.a.v)’in merhamete verdiği önemden bahseden Karataş, Peygamber’in “Merhamet etmeyene, merhamet edilmez” buyurduğunu da hatırlattı. Sevmenin nasıl öğrenileceğini de açıklayan Karataş, dinleyenlere şu tavsiyelerde bulundu: “Çocuklarınızın merhamet sahibi olmaları için onlara önce hayvan sevgisini aşılayın. Ağacı, çiçeği, meyveyi, doğayı sevmeyi öğretin, akrabalarını unutturmayın, büyüklerinden öğrenecekleri şeyler olduğunu hatırlatın. Sadaka vermeleri gerektiğini anlatın, hastaları ve mezarlıkları ziyaret etmelerini sağlayın.”Okulların yarı yıl tatiline girmesiyle karnelerini alan öğrencileri temsilen bir öğrencinin Karataş’a çiçek takdim etmesiyle sona eren programda Karataş da, minik öğrenciye karne harçlığı verdi.

Diğer Haberler