Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Ocak 2014

ABONE OL

Sertifikalı İlkyardımcı Oldular

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nde (ESKAT) görevli 74 belediye personelinin katıldığı uygulamalı “İlkyardım Kursu”nda başarılı olanlar, İlkyardım Sertifikalarına ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı İlkyardımcı Kimlik Kartları’na kavuştu.

Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nde (ESKAT) görevli 74 belediye personelinin katıldığı uygulamalı “İlkyardım Kursu”nda başarılı olanlar, İlkyardım Sertifikalarına ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı İlkyardımcı Kimlik Kartları’na kavuştu.

Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi Amirliği (AKOM) ile Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’ne (ESKAT) yönelik düzenlediği “İlkyardım Kursu”na katılarak sınavlarda başarı gösterenler sertifikalarını aldı. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat’ın da katıldığı programla sertifikalarına kavuşan ekip üyeleri, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı İlkyardımcı Kimlik Kartı’na sahip oldu.

Başkan Yardımcısı Polat’ın yanı sıra Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Nurettin Aksu, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hikmet Rabbani Işık, AKOM Amiri Nihat Duman ve ESKAT ekibinin katıldığı programda afet öncesinde, afet anında ve sonrasında yapılması gerekenler de kısaca hatırlatıldı. AKOM Amiri Nihat Duman’ın ESKAT’ın 2011 yılından itibaren yaptığı faaliyetleri anlatmasıyla başlayan programda, ekibin Van Depremi’nde yaptığı çalışmaların yer aldığı görüntülere de yer verildi.

EKİBİ DİRİ TUTMALIYIZ

Sertifika töreni öncesi bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat söze, “Dünya var oldukça afetler yaşanacaktır. İnsanoğlunun olağanüstü hallerde bundan en az seviyede, hatta hiç etkilenmemesi için nasıl tedbirler alınabilir? Afet sırasında ve sonrasında ne gibi tedbirlerde bulunulabilir bunu doğru şekilde yürütmesi gerekiyor” diyerek başladı. 2011 yılında yaşanan Van Depremi’nin, deprem tehdidini yeniden aklımıza getirdiğini aktaran Polat, “Kentsel dönüşümle vatandaşın can güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Arzumuz, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde bir afet yaşanmadan kentsel dönüşümü tamamlamak. Şehirlerimizi afete hazır hale getirmeyi umut ediyorum” dedi. ESKAT’ta yer alan gönüllü vatandaşların sayısını arttırmak istediklerini söyleyen Polat, “ESKAT’la genç ve enerjisi yüksek bir ekip kurmak istedik ve bunu yerine getirdik. Bu ekibi diri tutmak istediğimiz gibi gönüllü vatandaşlarımızı da projemizin içine dâhil etmek istiyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRECEK

Esenler Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Nurettin Aksu ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hikmet Rabbani Işık da ESKAT’ın olası bir doğal afet durumunda hazır halde olması için gerekli tüm çalışmaları yapacaklarını ve vatandaşları da bu konuda bilinçlendireceklerini söyledi. Programda ESKAT ekibinde yer alan belediye personeli de, ESKAT’ın gelişimi ve tanıtımı için görüş ve önerilerini sundu.

İLKYARDIMCI OLDULAR

Konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, uygulamalı “İlkyardım Kursu”na katılarak kursun ardından yapılan sınavda başarılı olan 74 personele, sertifikalarını ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı İlkyardımcı Kimlik Kartı’nı takdim etti.

HAYAT KURTARAN BİLGİLER

ESKAT ekibi, Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda 4 gün boyunca alanında uzman isimler tarafından verilen ilkyardım kursuyla kalp masajı ve suni teneffüs eğitimi, trafik kazalarında ve enkazda kurtarma, kırık, yanık ve boğulma durumunda uygulanacak ilkyardım teknikleri konularında kapsamlı bir eğitim aldı. Seminerde teorik bilgilerin yanında, belediye personeline maketler üzerinde kalp masajı, suni solunum, yaralı veya hastayı taşıma teknikleri gibi konularda uygulamalar da yaptırıldı.

Diğer Haberler