Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Aralık 2011

ABONE OL

Sergide kendilerini seyrettiler

Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği proje kapsamında hayatlarında denizi ilk kez gören Esenlerli aileler, kendi öykülerini konu alan “Son kez, İlk kez” sergisini ziyaret etti.

Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği proje kapsamında hayatlarında denizi ilk kez gören Esenlerli aileler, kendi öykülerini konu alan  “Son kez,  İlk kez”  sergisini ziyaret etti.

İstanbul’da yaşayıp da hayatlarında ilk kez denizi gören Esenlerli aileler, yakın plan görüntülerinin yer aldığı Emirgan Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Son kez, İlk kez” sergisini ziyaret etti. Esenler Belediyesi’ne ait servis aracıyla sergiye götürülen aileler, aracın camından İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını sahil boyunca seyrederek yaptıkları keyifli bir yolculuk sonrasında Emirgan’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’nde ulaştılar. Hava yağmurlu olduğu için Köşkün bahçesini gezemeyen aileleri Sakıp Sabancı Müzesi Eğitmen Rehberi Asuman Tanyeri karşıladı.  Esenler Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve günümüz çağdaş sanatçılarından Fransız Sophie Calle tarafından açılan “Son kez, ilk kez” adlı sergiyi rehber Tanyeri eşliğinde gezen ailelerin heyecanlı ve meraklı oldukları gözlendi. 

 

Kendilerini seyrettiler Üç bölümden oluşan sergide,  görme engelli kişilerin gördükleri son anın anlatıldığı fotoğraf karelerinin yer aldığı ilk bölümün ardından kendilerini konu alan 2. bölümü ilgiyle inceleyen aileler,  İstanbul’da yaşayan;  ancak denizi hiç görmemiş insanların denizle ilk karşılaşma görüntülerinin yer aldığı bu bölümde, kendi yakın plan görüntülerinin yer aldığı videoları yakından görme fırsatı buldu.  Her bir esere odaklanan aileler, çekimlerin yapıldığı günü hatırlayarak geçmişe doğru kısa bir yolculuk yaptılar. Fransa’nın Oscar’ı kabul edilen prestijli César ödülünü alan görüntü yönetmeni Caroline Champetier tarafından çekilen görüntüleri izlerken zaman zaman duygulanan zaman zaman da tebessüm eden aileler, duygu ve düşüncelerini dile getirerek sergiyi çok beğendiklerini ifade ettiler. Sergide annesinin yer aldığı bir videoyu görünce şaşkınlığını gizleyemeyen 11 yaşındaki Ahmet Kılıç da, diğer ziyaretçiler gibi meraklı bakışlarla videoyu uzun uzun seyretti.

Atlı Köşkü de gezdilerSerginin adeta kapak güzelleri olan ailelere serginin konsepti, içeriği ve sergiyi açan Fransız sanatçı Sophie Calle hakkında bilgi veren rehber Tanyeri de denizi ilk kez gören ailelere Sakıp Sabancı Müzesini de gezdirdi.

 

Diğer Haberler