Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Mayıs 2014

ABONE OL

Semazen Camii İbadete Açılıyor

Esenler Belediyesi’nin Tuna Mahallesi’nde inşa ettiği Semazen Camii, yakında ibadete açılacak.

Esenler Belediyesi’nin Tuna Mahallesi’nde inşa ettiği Semazen Camii, yakında ibadete açılacak.

Esenler Belediyesi tarafından Tuna Mahallesi’nde bulunan Kültür Merkezi bahçesinde yükselen Semazen Camii’nin yapımında son aşamaya gelindi. 110 metrekare alana kurulu caminin tasarımı, İslâm dinine önemli katkılar sunan Hz. Mevlâna felsefesine dayanıyor. Yenilikçi bir anlayışla tasarlanan Semazen Camii, yakında ibadete açılacak.

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Camide vatandaşların ibadetlerini rahat ve konforlu bir şekilde yapabilmesi için her şey düşünüldü. Çalışmalar kapsamında Semazen Camii’ne 2 tanesi engelli vatandaşlara hizmet verecek, bay ve bayanlar için toplam7 WC ve 1 Emzirme Odası yapıldı. Cami alt kat erkek ibadet salonu ve üst kadın mahfili asma katından oluşan bir cami bloğu ile bu bloğa üst bir saçakla bağlanan bay ve bayan abdest bloğundan oluşuyor. Camide toplam 200 kişilik namaz kılma alanı bulunuyor.

MEVLÂNA FELSEFESİNDEN ESİNLENİLDİ

Semazenlerin sema ayinlerindeki dönüş hareketinin betimlenerek mimari forma yansıtılmasının amaçlandığı Semazen Camii’nde, mimari tasarım bu felsefenin modern bir yorumu olarak şekillenmiş durumda. Bu bağlamda mimari tasarımda yapının minaresi semazenin göğe açık olan el ve ona bağlı kolu, eğimli saçağı ve ona entegre edilen cami kütlesi toprağa akan insan hayatını anlatan semazenin baş ve gövdesini, son olarak abdest bloğu ve üzerinden taşan saçak da toprağa gittiğimizi temsil eden semazenin aşağıya bakan elini betimliyor.

Diğer Haberler