Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mart 2017

ABONE OL

Şehirli Olmanın 4 ‘özel’i

Şehir ve şehirli ilişkisini anlatan Prof. Dr. Sadettin Ökten, "Şehirli olmak isteyen insan; şehrin özel insanlarını, özel mekânlarını, özel dönemlerini ve şehrin tek özel olaylarını bilmeli" dedi.

Şehir ve şehirli ilişkisini anlatan Prof. Dr. Sadettin Ökten, “Şehirli olmak isteyen insan; şehrin özel insanlarını, özel mekânlarını, özel dönemlerini ve şehrin tek özel olaylarını bilmeli” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Prof. Dr. Sadettin Ökten ile Şehir ve Düşünce” programında şehir ve şehirli arasındaki ilişki konuşuldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Otağ-ı Hümayun’da gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı yaptı.

ŞEHRİN ÖZEL İNSANLARI BİLİNMELİ

“Bir insan şehirli olmak istikametine girdiği zaman o şehrin rengi kendisine geçer” diyen Prof. Dr. Sadettin Ökten, “Her şehirde yaşamış ya da yaşamakta olan özel, iz bırakmış insanlar var. Bu insanların bıraktıkları izlerden bir bilgi ve duygu alanı açmak gerekir. Bunları anladığımızda hayatın içinden bir kitap okumuş oluruz ve o kitap yaşadığımız şehirle ilgili bir kitaptır. Bu insanlar sayesinde mekânla hayatı birbirine bağlayıp o hikâyenin içine giriyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZEL MEKÂN, ÖZEL DÖNEM, ÖZEL OLAYLAR…

Şehre renk katan özel mekânları olduğunu söyleyen Ökten, “Bu özel mekânlara şiirler, şarkılar yazılmıştır. Özel insanlardan bu özel mekânları ise çok önemlidir. Şehrin özel dönemleri de vardır. Bu dönemler, şehre mühim izler bırakır. Şehirli olmak isteyenlerin şehrin özel dönemlerini kaçırmaması gerekir. Bunların yanı sıra tek bir özel olay, tek özel hadise de o şehri ve şehirliyi özel kılar” diye konuştu.

Diğer Haberler