Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Ekim 2017

ABONE OL

Şehirlerin Tarihini Yazanlar Buluşuyor

Şehir tarihi alanında uzman isimler, "4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi"nde, Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Kafkaslar’dan Balkanlar’a kadar olan coğrafyada yer alan şehirleri ve şehir anlayışlarını anlatacaklar.

Şehir tarihi alanında uzman isimler, “4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”nde, Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Kafkaslar’dan Balkanlar’a kadar olan coğrafyada yer alan şehirleri ve şehir anlayışlarını anlatacaklar.

Esenler Belediyesi’nin Türkiye Yazarlar Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında düzenlenecek “4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”nde; şehir-medeniyet, şehir-tarih ilişkisi, şehir ile insan, edebiyat, sanat, din gibi kavramların etkileşimlerini ve iletişimlerini konu alan tebliğler sunulacak. Kongre, 13-15 Ekim tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleşecek.

TURGUT CANSEVER ANISINA

İlki 2010 yılında Ankara’da gerçekleşen “Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”, yurtiçi ve yurtdışından katılan önemli ilim ve fikir adamlarını ağırlayacak. Kongre, ünlü mimar rahmetli Turgut Cansever anısına, tarihte ve günümüzde inşa edilmiş mimari yapılarıyla, tarihî semtleriyle, mahalleleri ve coğrafi güzelliğiyle ünlü; birçok medeniyeti içinde barındırmış bir dünya şehri olan İstanbul’da yapılacak. Üç gün sürecek kongre sonrasında, sunulan metinler kitap haline getirilecek.

ŞEHİR TARİHİ UZMANLARI ŞEHRİ KONUŞACAK

“4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”, tarihteki şehirlerle ilgili yapılan incelemeleri bir araya getirip nelerin kaybedildiğinin ortaya çıkarılmasını ve bunların gelecekte yaşatılma imkânlarının mümkün olup olmadığını tartışmayı hedefliyor. Bu çerçevede şehir tarihi alanında uzman, Türkiye’den ve yurtdışından ilim ve fikir insanları; Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Kafkaslar’dan Balkanlar’a kadar olan coğrafyada yer alan şehirler ve şehir anlayışlarını değerlendirecek ve tartışacaklar.

Diğer Haberler