Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Aralık 2016

ABONE OL

Şehirlerde Milli Kimlik Korunmalı

Esenler'de "Teori ile Pratik Arasında Şehir" programında konuşan Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, "Şehirlerde milli kimliği muhafaza etmek lâzım. Merkezi İstanbul'da dikey yapılaşma haramdır" dedi.

Esenler’de “Teori ile Pratik Arasında Şehir” programında konuşan Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, “Şehirlerde milli kimliği muhafaza etmek lâzım. Merkezi İstanbul’da dikey yapılaşma haramdır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde Ordinaryus Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver için verilen Vefa Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden alan Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Esenler’de düzenlenen bir programda konuştu. Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nce Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda Sayar, “Teori ile Pratik Arasında Şehir”i anlattı. Programa Esenler Belediye Başkanı Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat ve vatandaşlar katıldı.

MEZARLIK KÜLTÜRÜMÜZ PERİŞAN OLDU

Suriçi’nin ve mezarlıkların geçmişten günümüze öneminden bahseden Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, “Merkezi İstanbul çok önemli. Bugün için değil belki ama bizim torunlarımızın çocukları için İstanbul’a baktıklarında en gözde yer, Suriçi olacaktır çünkü tarih var orada. Türkler İstanbul’u fethettikleri zaman karşılığında çok güçlü bir medeniyetten bir şehri teslim alıyorlar, İstanbul. İlk işe mezar kurmakla başlıyorlar çünkü bu bir tapu tescil meselesidir. Bizim Cumhuriyet ile beraber karnımız doydu ama mezarlık kültürümüz perişan oldu. Girdiğimiz zaman kim, hangi millettendir diyemiyoruz. Burada zor olan yani somut iktisadi gerçek, oyunu bozar” şeklinde konuştu.

DİKEY YAPILAŞMA HARAMDIR

Sayar, şehirlerin milli kimliği yansıtması gerektiğini belirterek, “Şehirlerde milli kimliği muhafaza etmek lâzım. Boğaz’daki yalılara bakın, insanın içi gidiyor. Bir de Trakya tarafında, İstanbul’un uç sahil hattında deniz kenarındaki evlere bakın, ne olduğu belli değil. Dikey değil yatay yapılaşmalar olması lâzım. Özellikle merkezi İstanbul’da dikey yapılaşma haramdır. Bu iktisadi şuur, milli olmayı gerektirir. Ferdi olarak da, çevre ve tarih bilinciyle aşırı yüklü olmalıyız. İstanbul’un tarihini bilmemiz lâzım. Allah, Fatih Sultan Mehmet’e İstanbul’u fethetmeyi nasip etti. Bizim bunu ruhaniyetiyle korumamız gerekiyor” diye konuştu.

KÂBE’DEN YÜKSEK BİNA YAPILMAZ

Kâbe’de inşa edilen yüksek yapıları eleştiren Sayar, “Ecdadın terbiyesi gereği, Kâbe’den yüksek bir bina yapılmamıştır. Zemzem Tower, 120 kat. Kültürsüz, ‘beş vakit namazını kıl, ne yaparsan yap’ diyen bir zihniyet. Zevk-i selim, adap, terbiye yok. Bir insan ki, kendisini Peygamberin önüne koyar, bitmiştir bu iş” dedi.

Diğer Haberler