Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Haziran 2013

ABONE OL

Şefkat Makas Hizmette

Esenler Belediyesi, ilçede yaşayan engelli vatandaşlara, yaşlılara, yetim ve öksüz çocuklara özel ücretsiz kuaförlük hizmeti vermeye başladı. Belediye bünyesinde kurulan kuaför ile engellilerin, yaşlıların, yetim ve öksüz çocukların saç kesimleri, sakal traşını, cilt bakımı ve saç bakımı gibi kişisel bakımlarını yapıyor.

Esenler Belediyesi, ilçede yaşayan engelli vatandaşlara, yaşlılara, yetim ve  öksüz çocuklara özel ücretsiz kuaförlük hizmeti vermeye başladı. Belediye bünyesinde kurulan kuaför ile engellilerin, yaşlıların, yetim ve öksüz çocukların saç kesimleri, sakal traşını, cilt bakımı ve saç bakımı gibi kişisel bakımlarını yapıyor.

Üstlendiği sosyal sorumluluk ve sosyal belediyecilik anlayışıyla, yardıma muhtaç vatandaşların hayata dair her alanda ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan Esenler Belediyesi, onlara kol kanat germeye devam ediyor. Hayata geçirdiği “Kimsesizlerin Kimi” projesiyle, ilçede kimi kimsesi olmayan yaşlılara can yoldaşı olan ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayan Esenler Belediyesi, son olarak dezavantajlı durumdaki yaşlılara, yetim ve öksüz çocuklara ücretsiz kuaförlük hizmeti vermeye başladı. Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan kuaför  salonu ile engelli vatandaşlar ile yaşlılara, yetim ve öksüz çocuklara saç kesimi, sakal traşı, saç bakımı gibi kişisel bakım hizmetlerini sunuyor.

İSTEYENE EVİNDE HİZMET

Evinden çıkamayacak durumda olan engellilere de evlerinde kuaför hizmeti veren Esenler Belediyesi, İSEM (İstanbul Engelliler Merkezi) aracılığıyla ihtiyaçları karşılıyor. Engellilerden gelen talepleri kayıt altına alan İSEM, Esenler Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile irtibata geçerek, hangi gün ve hangi saatte kuaför hizmetinden yararlanmak isteyen engellilerin iletişim adreslerini müdürlüğe bildiriyor. Talepleri değerlendiren belediye yetkilileri de, hiç vakit kaybetmeden hemen harekete geçerek, önceden belirlenen gün ve saatte bayanlara bayan, erkeklere erkek kuaförleri engellilerin evlerine kadar giderek hizmet veriyor.

GÖKSU: NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

Engelliler ve yaşlılar ile yetim ve öksüz çocukların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçen uygulama kapsamında böyle bir hizmeti başlattıklarını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İSEM ile birlikte evden çıkamayacak durumda olan zihinsel ve bedensel engellilere evlerinde kuaför hizmeti vermeye devam edeceklerini belirtti. Göksu,  “Engelli bireyleri sosyal hayata kazandırmak amacıyla ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Onların her zaman yanındayız. Yeter ki onlar morallerini yüksek tutup, hayata sıkı sıkıya sarılsınlar ve bizden dualarını esirgemesinler” dedi.

HAYALDİ, GERÇEK OLDU

Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında; kuaför hizmetinden yararlanan 38 yaşındaki bedensel engelli Adnan Tuğay, her ay ayağına kadar kuaför hizmetinin gelmesinden çok memnun. Bedensel engelli olduğu için dışarı çıkamadığını ve proje hayata geçmeden önce kuaför ihtiyacını karşılamakta büyük zorluklar yaşadığı söyleyen Tuğay, “Engelli olduğum için yürüyemiyorum. Tek başıma kuaföre gitmeyi bırakın, dışarı bile çıkamıyorum. Bu çok güzel bir proje. Benim için bir hayaldi ve hayal gerçek oldu. Benim gibi bir çok dışarıya çıkamayan engelliler için yaşamımızı kolaylaştırdı” dedi.Tuğay, projenin diğer ilçe belediyeleri tarafından da örnek alınması gerektiğini vurgulayarak, engelliler için el ele veren Esenler Belediyesi’ne teşekkür etti.

HİZMETTEN MEMNUNUZ

Kuaför hizmetinden yararlanan 65 yaşındaki Rıfat Çilekçioğlu ve Yunus Yeşilçeçen de kuaförün eve kadar gelmesinin çok güzel olduğunu anlattı. Yaşıtları gibi kuaföre gitmeyi istediğini söyleyen Şerif Çaça, “Artık kuaföre gidemediğim için üzülmeyeceğim. Çünkü kuaför bana gelecek” diyerek sevincini dile getirdi. Hizmetten memnun olduklarını anlatan Çaça ailesi de evde kuaför hizmeti olmadan kuaförü eve getirmenin maliyetinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “ Belediyemiz sağ olsun. Ayağımıza kadar kuaförü getiriyor. Üstelik hiçbir ücret de almıyorlar” dedi.Zihinsel engelli olduğu için saçlarını sık sık kestiremediğinden şikâyet eden 16 yaşındaki Yunus Yeşilçeçen de hizmetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Utangaç ve çekingen tavırlarıyla dikkat çeken Yeşilçeçen, saçlarını daha önce annesinin makasla kestiğini anlattı.

Diğer Haberler