Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Aralık 2019

ABONE OL

Şeb-i Yelda’da ‘Hikmetli Şiirler’

Yılın en uzun gecesi Şeb-i Yelda, ‘Hikmetli Şiirler'le karşılandı. Seslendirme sanatçıları, gönül erenlerinin yazdığı 'Hikmetli Şiirleri' 21 Aralık’ta, Esenler'de düzenlenen özel gecede okudu.

Esenler Belediyesi, Şeb-i Yelda’ya yani yılın en uzun gecesi 21 Aralık’a özel şiir gecesi düzenledi. Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun’da bu yıl altıncısı gerçekleşen programla, yılın en uzun gecesi şiirlerle taçlandırıldı. Her yıl farklı temalarla gerçekleşen program, Esenler Belediyesi’nin 2019-2020 yılını Hoca Ahmet Yesevî Kültür Sanat Sezonu olarak ilan etmesi sebebiyle “Hikmetli Şiirler” başlığıyla düzenlendi.

GÖKSU’DAN “CANIM İSTANBUL” ŞİİRİ

En uzun geceye özel düzenlenen programın herkes için hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başlayan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İstanbul denilince herkesin zihninde bir şiir ve şair belirir. Bunlardan bir tanesi de Necip Fazıl’dır. O’nun şiirini bu geceyle buluşturalım” diyerek, Necip Fazıl’ın “Canım İstanbul” şiirini okudu.

UZUN GECEDEN SONRA GÜNEŞİN DOĞUŞU SEYREDİLİR

Şiir dostlarını selamlayarak konuşmasına başlayan son Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “Şeb-i Yelda aynı zamanda güzün sona ermesi ve kışın başlangıcıdır eski takvimlere göre. Bu sebeple Doğu’daki bazı ülkelerde 21 Aralık yeni yıl başlangıcı olarak kutlanmıştır. Gecenin en uzun gece olması sebebiyle bu gece yemekler yenir, sohbetler yapılır ve gece ihya edilirmiş. Uzun geceden sonra güneşin doğuşu seyredilir ve kötülüklerin bittiğine inanılırmış. Bu gecede ülkemizde hiçbir kötülük olmasın, insanlarımız mutlu ve mesut olsun dileyelim biz de.” ifadelerine yer verdi.

GÖNÜL ERENLERİNİN ‘HİKMETLİ ŞİİRLER’İ OKUNDU

Emrullah Uzun’un sunduğu gecede; Hoca Ahmet Yesevî, Mevlana Celaleddin Rûmî, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli gibi gönül erenlerinin şiirlerinden seçmeler, gece boyunca sanatçılar tarafından seslendirildi. Gecede; Ahmet Cihat Sancar, Emrullah Uzun, İbrahim İnecik, Nisan Kumru ve Nur Haktan şiirler okudu. Onur konuğu olarak gecede yerini alan Abdülbaki Kömür ve Şeref Akbaba da kendi eserlerini yorumladı. Gecenin sonunda Binali Yıldırım ve M. Tevfik Göksu, sanatçılara hediyelerini takdim etti.

Klasik kemençede Aslıhan Özel, tanburda Özer Özel ve neyde Ali Tüfekçi, gece boyunca şiirlere sazlarıyla eşlik etti. Program sonunda davetlilere Şeb-i Yelda geleneği olan nar ikramı yapıldı.

Diğer Haberler