Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Aralık 2017

ABONE OL

Şeb-i Yelda’da Kudüs’e Şiirler

Yılın en uzun gecesi, Kudüs'e yazılan şiirlerle karşılandı.

Yılın en uzun gecesi, Kudüs’e yazılan şiirlerle karşılandı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Şeb-i Yelda’da yani yılın en uzun günü 21 Aralık’ta şiir gecesi düzenledi. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde bulunan Otağ-ı Hümayun’da gerçekleşen “Şeb-i Yelda’da Şiir” gecesine; Esenler Müftüsü Halil Şekerci, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 8 No’lu Şube Başkanı Doç. Dr. Yusuf Zeren de katıldı.

KUDÜS İÇİN OKUDULAR

Türkiye’nin önde gelen 6 şairi, “Şeb-i Yelda’da Şiir” gecesinde, hem geceye özel bir şiir seslendirdiler hem de Kudüs’e yazılan şiirlerini İslâm coğrafyasında akan kan ve gözyaşının son bulması için okudular. Şairler; Abdülbaki Kömür, Bestami Yazgan, Cengiz Demir, Mehmet Can, Nurullah Genç, Şeref Akbaba “Kudüs” temalı şiirlerini seslendirdiler. “Akustik İstanbul” grubu da geceye özel bir dinleti sundu.

KUDÜS ŞİARIMIZDIR

Gecede kısa bir konuşma yapan Şair Şeref Akbaba, Kudüs’ün sahipsiz olmadığını belirterek, “Kudüs şiarımızdır. Kudüs’ün sahibi var. Kudüs sıradan bir dağ, tepe değil Kur’an’da aziz kılınmış bir yerdir. Biz kalbi olarak ve fiili olarak Kudüs’te olacağız” dedi.

BEREKETLİ BİR YIL İÇİN NAR İKRAMI

Gecenin sonunda usta şairlere Fuzuli’nin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i öven 32 beyitlik “Su Kasidesi”ni ebru eseri ile anlatan ve dünyada bir ilk olan Hikmet Barutçugil’in “Âb-Rû’larda Su Kasidesi” eserinin kataloğu hediye edildi. Geceye katılan herkese bereketli bir yıl geçirmeleri için nar ikramı da yapıldı.

Diğer Haberler