Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Aralık 2015

ABONE OL

Satranç Turnuvası Başladı

İstanbul'un tüm ilçelerinden yaklaşık 2.000 kişinin mücadele edeceği 2015 İstanbul Satranç İl Turnuvası, Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı.

İstanbul’un tüm ilçelerinden yaklaşık 2.000 kişinin mücadele edeceği 2015 İstanbul Satranç İl Turnuvası, Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde başladı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, büyük bir satranç turnuvasına ev sahipliği yapıyor.Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği’nin düzenlediği ve 2015 İstanbul Satranç İl Birincisi’nin belirleneceği satranç turnuvası, Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde başladı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından başlayan açılış programına; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Karataş, Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Rıza Öney ile sporcuların aileleri de katıldı.

İLK HAMLE KARATAŞ’TAN

Turnuva öncesi bir selamlama konuşması yapan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Karataş, “Esenler Belediyesi olarak kültür – spor faaliyetlerini yürütme, birlikte hareket etme konusunda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tüm yaş gruplarından sporcuları burada bir araya getirmekten mutluluk duyuyor ve hepsine başarılar diliyoruz” diye konuştu.Karataş, konuşmasının ardından beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte açılış hamlesini yaptı. Karataş daha sonra karşılaşmaları takip etti.

2 BİN KİŞİ YARIŞIYOR

Yaklaşık 2.000 kişinin katıldığı turnuva, büyük çekişmelere sahne oluyor. 90 dakika ve ek 30 saniye düşünme süresiyle 9 turdan oluşan turnuvayı kazanan kişi ‘İstanbul İl Birincisi’ olacak. Hafta içi İstanbul’dan çeşitli okulların yarışacağı, hafta sonları ise İstanbul Satranç İl Birincisi’nin belirleneceği mücadelelerin ardından dereceye girenler için turnuvanın sonunda bir ödül töreni düzenlenecek. Ayrıca turnuvayı tamamlayan sporcular, 2016 Türkiye Santranç Kupası’na katılma hakkı kazanacak.Turnuva, 19 – 27 Aralık tarihleri arasında Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam edecek.

CANLI OLARAK TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Dileyen vatandaşlar, önceki satranç turnuvalarında başarı elde etmiş sporcuların karşılaşmalarını aşağıdaki linkten canlı olarak takip edebilir:

Canlı Yayın

ENGELLİLER DE TURNUVADA

Turnuvada İstanbul’un her ilçesinden; çocuk, genç, yaşlı, engelli olmak üzere her türlü yaş ve sosyal durumdan sporcular yarışıyor. 28 yaşındaki görme engelli Zehra Çelikçi de turnuva da mücadele eden sporculardan biri. 2 yıldır satranç oynadığını söyleyen Çelikçi, “Satranç oynamak benim gibi görme engelliler için bir sorun teşkil etmemeli. İstedikten sonra engellilerin neler başardığını hepimiz biliyoruz. Satranç benim hem vakit geçirmem hem de düşünme yetimi hızlandırmam için çok faydalı oluyor” diye konuştu.

Diğer Haberler