Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Aralık 2012

ABONE OL

Sarıkamış Üstü Açılmadık Bir Yaramız

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Ömer Döngeloğlu, 98 yıl önce Kars Sarıkamış’ta verdiğimiz şehitlerimizi anlatırken, “Sarıkamış destanı bir yaradır aslında, çok üstünü açmadığımız” dedi.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan Ömer Döngeloğlu, 98 yıl önce Kars Sarıkamış’ta verdiğimiz şehitlerimizi anlatırken, “Sarıkamış destanı bir yaradır aslında, çok üstünü açmadığımız” dedi.Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda her Cuma akşamı düzenlenen Gönül Sohbetleri, dinleyenlerin gönül dünyasını aydınlatmaya devam ediyor. Ömer Döngeloğlu’nun konuk olduğu bu haftaki programa, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, Ruhsat ve Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tasavvuf müziği sanatçısı Yusuf Karagöz’ün musiki dinletisiyle başlayan programda Döngeloğlu, Kars Sarıkamış’ta şehit düşen askerlerimizi ve onların bu topraklar için yaptıkları fedakârlıkları anlattı.Sarıkamış’ın taşını kaldırdığımızda sessizce can vermiş ve ardından Fatiha okumamız gereken nice asker olduğuna dikkat çeken Döngeloğlu, askerlerimizin yaşadıkları zorlukları ve bu ülkenin korunması için bulundukları özverileri, “Bu vatan, sessizce ölenlerin sana emanet ettiği kutsal bir vatandır aslında” diyerek hatırlattı. KİMLER ŞEHİT OLABİLİR?

Sarıkamış Olayları sırasında Osmanlı ordusunda farklı etnik kökenlerden vicdan sahibi insanların da bulunduğunu söyleyen Döngeloğlu, “Bir millet sadece soyundan dolayı üstün değildir, her milletin içinden iyi de çıkar, kötü de” dedi. “Dünyanın neresinde olursa olsun ölen bir insan Allah rızası için olmadıkça asla şehit olmaz” diyen Döngeloğlu, vatan, din, namus için, malını korumak için ölenlerin ve çocuk doğururken ölen kadınların da şehit sayıldığını açıkladı. Allah’ın Peygamberlik’ten sonraki makama sıddıklar ve şehitleri koyduğunu hatırlatan Döngeloğlu, şehitlerin başka amellerine bakılmayacağını yalnızca kul hakkı yemişse kul hakkının hesabının sorulacağını söyledi. Aralık ayının Türk insanı için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Döngeloğlu bu ayda; Mevlana’nın ölüm yıldönümü, Sarıkamış Olayları, Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümü olması sebebiyle özellikle gençlere bu üç olayla ilgili kitaplar okumalarını tavsiye etti.

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Döngeloğlu, bu haftanın konusu Sarıkamış şehitlerinden hareketle bu topraklar için canını veren şehitlerimizin niyetine kurban kesebileceğimizi, sadaka verebileceğimizi, onların ruhuna Yasin Suresi ve Fatiha duaları okuyabileceğimizi söyledi.Döngeloğlu, konuşmasının sonunda Kur’an’ın, hükümleriyle de Müslümanlar için mucize olduğunu belirtti ve program, dualar eşliğinde sona erdi.

Diğer Haberler