Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Aralık 2011

ABONE OL

Sarıkamış şehitleri 5 dilden ağıtlarla anıldı

Esenler Belediyesi tarafından “Üşüyorum Ana” sloganıyla düzenlenen programda, Allahuekber dağlarında donarak şehit olan 90 bin asker 5 dilden ağıt ve Türkülerle anıldı.

Esenler Belediyesi tarafından  “Üşüyorum Ana”  sloganıyla düzenlenen programda, Allahuekber dağlarında  donarak şehit olan 90 bin asker 5 dilden ağıt ve Türkülerle anıldı.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün , Sarıkamış Harekâtının 97. yıl dönümünü nedeniyle düzenlediği programda donarak şehit olan 90 bin askerimiz, ağıt ve Türkülerle anıldı.

Esenler Kültür Merkezi’nde “Üşüyorum Ana” sloganıyla gerçekleşen programa Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, ilahiyatçı yazar Ömer Döngeloğlu, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program başlamadan önce salonu dolduran davetlilere Sarıkamış Şehitlerini sembolize eden kırmızı  ve beyaz karanfiller ve harekâta katılan 3. Ordu askerlerinin kumanyası (kuru ekmek ve buğday kavurgası) akşam yemeği olarak ikram edildi. Sarıkamış’ta hayatlarını kaybeden şehitlerimizin anısı için gerçekleşen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda; Sarıkamış Harekatı’nı anlatan kısa bir filmin gösterildi. Duygusal  dakikaların yaşandığı film esnasında çok sayıda davetlinin gözyaşlarını tutamaması da  dikkat çekti.  Film gösteriminin ardından sanatçı Recep Ergül’ün hazırladığı Sarıkamış şehitlerinin memleket ve künyelerinin okunduğu bir klip videosunun gösterilmesinin ardından programda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, herkesi en kalbi duygularla selamlayarak konuşmasına başladı. Sarıkamış Harekatı’nın 97.  yıldönümüne dikkat çekerek konuşan Göksu, geriye dönüp bakıp  tarihin her bir  yeni sayfasına geçtiğimizde kimi zaman  kahramanlık hikayeleri ve  büyük zaferleri ; kimi zaman ise keşke olmasaydı dediğimiz olayların  yaşandığını gördüğümüzü söyledi. Tarihte yaşanan acı olayların bir kısmının tıpkı Sarıkamış Hareketi’nde olduğu gibi milletten gizlendiğini belirten Göksu,  Sarıkamış Harekatı’nı yöneten Evren Paşa’ya dikkat çekerek, “Sadece bir komutanın hırsı uğruna neler oldu düşünebiliyor musunuz?  Yemen çöllerinde savaştan gelmiş askeri alıp bir hırsınız uğruna Allahuekber dağlarında sefere gönderiyorsunuz. Üstelik ayağında çarık yok, üstünde içlik yok, erzak yok.  Peki ne olacak? Almanya trenlerinde Enver’in ülkesi yazsın diye. Ya da  o günkü  Birinci Dünya Harbi’nde bu ülkenin askeri bu topraklarda Almanya tezgahına gelsin diye. Böylesine büyük bir acının yaşandığı bu topraklarda gerçekten geriye dönüp baktığımızda,  keşkelerin olmadığı yeni tarih sayfalarını açmak,  bu eski tarih sayfalarını unutmamakla mümkündür” dedi.

Bu millet kendi geleceğini inşa etmeye başladıGöksu, önceki gün hayatını kaybeden  Türk siyasetine damgasını vuran eski başbakanlardan Aydın Menderes’i  anarak, merhum Menderes’in ölümüyle  Adnan Menderes’i tekrar yad ettiklerini belirterek,  “Geriye dönüp baktığımızda bu topraklarda bir daha yaşanmasını istemediğimiz olaylardan bir tanesi  de bu. Bir ülkenin başbakanı ipe götürülüyor,  idam ediliyor ve çocuklarına dahi gösterilmiyor. Çocukları ve eşi babalarının idam edildiğini sadece cızırtılı radyodan duyabiliyorlar. Bu topraklar maalesef bu acıları yaşadı” diye konuştu. “ Bu millet, bu millet gibi görünen ecnebilerin tuzağına düşmeden kendi geleceğini inşa etmeye başladı” diyen Göksu, “ Onun için bu millet gerçekten büyük bir millet. Bu millet gerçekten basiretli bir millet. Böyle bir milleti mensubu olmaktan dolayı hepimizin iftihar etmesi gerekir”  dedi. Esenler Belediyesi olarak Sarıkamış’ı Esenler’de yaşamak istedikleri için böyle bir programı düzenlediklerini vurgulayan Göksu, geçmişini bilmeyen bir toplumun geleceğe doğru bakamayacağını söyledi. Bu anlamda anne ve babalara büyük görevler düştüğünü kaydeden Göksu, konuşmasına şöyle devam etti:“ Eğer biz çocuklarımıza bunu öğretemezsek, bunu anlatamazsak bizim çocuklarımız köksüz bir milletin olduğunu anlarlar. Ama biz çocuklarımıza bunu anlatırsak çocuklarımız çok köklü bir medeniyetin çocuğu olduğu anlayışına varır ve yolda yürürken attıkları adımları da ona göre atarlar. Bu  tarih okumak, tarih yeniden yaşamak, tarihten ibret akmak ve tarihi tekerrür ettirmemek için en önemli adımdır.  Biz yerel yönetimlerin görevi de buna katkı sunmaktır. Biz bu anlamdaki görevimizi bugün yerine getirmiş olmanın hazzıyla tekrar Sarıkamış’ta şehit verdiğimiz canlarımıza cenabı Allahtan rahmet diliyoruz. Bu ülkenin kardeşliğini bozmak isteyenler bilsinler ki, bu ülkenin kardeşliğini bozamayacaklar.  Bu ülkenin huzurunu bozmaya kalkanlar bilsinler ki, o bozmaya kalktığınız ülkenin şehitlerinin dualarının altında yıkılacak, akıttığınız kanın içinde boğulacaksınız.”

İçimizdeki beyinsizlerden dolayı bizleri helak etmeGöksu’nun ardından  konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Sarıkamış Harekatı’yla ilgili böyle bir programı düzenleyen Esenler Belediyesi’ne teşekkür ederek, “ Ya Rabbi, içimizdeki beyinsizlerden dolayı bizleri helak etme” dedi. Şehitlerin anısına 5 dilden türküler söylendiYapılan konuşmaların ardından program, Recep Ergül, Bayar Şahin, Şahin Arıkan ve Gülseven Medar, tümü Sarıkamış Şehitleri için söylenmiş Türkçe, Çerkesce, Gürcüce, Lazca ve Kürtçe ağıt ve Türkülerin okunduğu konserle devam etti.  Harp tarihimize “felaketli bir meydan muharebesi” olarak yazılan acı olayı, 5 dilde ağıtla anlatan konser boyunca sahneye kar yağdırılması dikkat çekti. Konferans Salonu fuayesinde de 1914-1915 tarihli Sarıkamış Harekatı’nı gösteren fotoğraf sergisi de davetliler tarafından gezildi. İlgiyle izlenilen ve duygulu anların yaşandığı program, konserin ardından sona erdi.

Diğer Haberler