Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Aralık 2018

ABONE OL

Sanatı Yaşatan Medeniyettir

"Zevk-i Tahattur" programının konuğu Hattat Hüseyin Kutlu, "İslâm medeniyeti geleneği, sanatı yaşanılır ve yaşatılır kılan bir medeniyettir" dedi.

“Zevk-i Tahattur” programının konuğu Hattat Hüseyin Kutlu, “İslâm medeniyeti geleneği, sanatı yaşanılır ve yaşatılır kılan bir medeniyettir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği, her ay değerli şahsiyetlerin hayatlarının konuşulduğu “Zevk-i Tahattur” programının bu ayki konuğu Hattat Hüseyin Kutlu oldu. Yöneticiliğini İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın yaptığı program, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

HAT SANATI UNUTULMASIN DİYE GİRDİM BU İŞE

Hattat olarak anılmasından öte aslında kendisinin emekli bir imam olduğunu belirten Kutlu, “Hat sanatına çok düşkünlüğüm yok. Arapça derslerinde güzel yazıya bir merakım vardı, fıtri bir kabiliyetim de var tabii. O zamanlar duydum ki bu sanatı temsil eden birisi var ve o giderse bu sanat tarihe karışacak. Ben de fedailik yaptım kendimce, bu sanat unutulmasın istedim, böyle başladım öğrenmeye. Hattat hamisi o zamanlar perişanlık içinde yaşardı. Bu insanlar adeta bir çınar gibiydi, onlar olmasaydı bizim hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı. Sırf bunun için yaptık hat sanatını, sadece bu sanat yok olmasın diye. Hattat olayım diye bir gayem yoktu. Hat sanatının artık bana ihtiyacı olmadığını düşündüğümde camiye yöneldim. Talebe okuturken birisi geldi, ‘Hocam bana bir yazı öğret’ dedi, ‘Tamam’ dedim. Derken içerisine girdim bu işin gayri ihtiyari olarak. Hiçbir zaman hattat olarak tanınmak istemedim ama kimse buna inanmıyor” şeklinde konuştu.

MEDENİYETİ OLMAYAN İŞİN SANATI YOKTUR

Hat sanatının ve diğer geleneksel sanatların İslâm medeniyetine ait sanatlar olduğunu söyleyen Kutlu, “Günümüzde sanatın kendisi var ama medeniyeti yok. İslâm medeniyetinin farkında mıyız? Ne zaman ki İslâm medeniyetinde Batı medeniyetine geçtik, o zaman bunu kaybettik. İslâm medeniyeti geleneği, sanatı yaşanılır ve yaşatılır kılan bir medeniyettir bugün için. Bunu Müslümanların anlaması lazım. Batı’ya benzediği sürece kimse onu bir şahsiyet sahibi olarak kabul etmeyecek. Şimdi hat sanatı, geleneksel sanatlar diyoruz ya, bunların medeniyeti olmadan sanatı yoktur. Bu yapılan işler sadece bir nostaljidir. Geleneğini kaybeden her şey yozlaşmıştır. Hat sanatı kendini terbiye etmek için yapılır, şan şöhret için yapılmaz. Önemli olan kâğıtları bezemek değil gönlünü bezeyebilmektir” dedi. Kutlu, programın sonunda gençlere geleceklerini doğru şekillendirmeleri için öğütler verdi.

Diğer Haberler