Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Mart 2016

ABONE OL

Sanat Hayatın İçinde Olmalı

"Sinema Söyleşileri"nde konuşan Anadolu Ajansı Kültür Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz, "Sanat denilen olguyu hayatın dışına itme gibi bir şey yok. Sanatı hayatın içine almalıyız" dedi.

“Sinema Söyleşileri”nde konuşan Anadolu Ajansı Kültür Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz, “Sanat denilen olguyu hayatın dışına itme gibi bir şey yok. Sanatı hayatın içine almalıyız” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sinema Söyleşileri”nin bu ayki konuğu Anadolu Ajansı Kültür Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz oldu. Yılmaz, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerli gençlerle bir araya geldi.

Sanatın hayatın içinde olması gerektiğini belirten Bünyamin Yılmaz, “Modernleşme denilen dönem bizi kıstırdı ve uzun yıllar sürdü, bu dönem ise sadeleşme dönemimiz. Sanatı kutsallaştırma gibi bir mesele vardı şimdilerde bu dönem normalleşmeye başladı. Sanat denilen olguyu hayatın dışına itme gibi bir şey yok. Sanatı hayatın içine almalıyız. Türkiye’nin sosyolojik dönemlerini sanat eserlerinde göremedik” diye konuştu.

KEMAL SUNAL MERHEM OLDU

Usta sanatçı Kemal Sunal’ın ihtilâl dönemlerinde Türk Sineması’nda merhem olduğunu söyleyen Yılmaz şöyle konuştu:

“Kemal Sunal ihtilâllerle yaralandığımız dönemde merhemimiz olmuştur. Sürekli dayak yiyorsunuz ve hayatın içinde yaşayacak alanlarınız daraldıkça kahramana ihtiyaç duyuyorsunuz. Komik anti kahramanlar ortaya çıkıyor ve bir tarafıyla da kendimizi buluyoruz. Eziliyoruz ama biraz da güçlüyüz diyoruz.”

ANLATMAMIZ GEREKEN BİR DERDİMİZ VAR

Siyer Vakfı’nın “Mehmet Kaman Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması” ile ilgili de konuşan Yılmaz, “Rahmetli Mustafa Akad’ın yaptığı işin canlandırılması için böyle bir çalışma yürütüyoruz. Dünyaya anlatmamız gereken bir derdimiz var ve işimizi bu maksatla yapıyoruz. Amacımız para dağıtmak değil. Bu proje ile gayret gösterenleri ödüllendirmek” dedi.

Diğer Haberler