Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Mayıs 2013

ABONE OL

‘sanat, Allah’ın Bir Tezahürüdür’

Esenlerli gençlerle, ESEV’de bir söyleşi gerçekleştiren neyzen ve ebru sanatçısı Sadreddin Özçimi, “Sanat, Cenab-ı Hakk’ın dünya üzerindeki güzelliklerinin tezahürüdür” dedi.

Esenlerli gençlerle, ESEV’de bir söyleşi gerçekleştiren neyzen ve ebru sanatçısı Sadreddin Özçimi, “Sanat, Cenab-ı Hakk’ın dünya üzerindeki güzelliklerinin tezahürüdür” dedi.Neyzen ve ebru sanatçısı Sadreddin Özçimi, Esenler Belediyesi Sanat Evi’nde ney ve ebru sanatı üzerine Esenlerli gençlerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) tarafından düzenlenen söyleşiye, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu’nun yanı sıra çok sayıda genç katıldı. “Ney ve Ebru Söyleşisi”nde konuşan neyzen ve ebru sanatçısı Sadrettin Özçimi “Sanat, Cenab-ı Hakk’ın dünya üzerindeki güzelliklerinin tezahürüdür” dedi. ALLAH’IN GÜZELLİKLERİNİ HATIRLATIR Sanatın insanın ruhuyla alakalı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Özçimi, “Ne beden, ne kalp, ne de farklı bir uzuv. Sanat insanın maddi değil de, manevi dünyasına yöneliktir. Dolayısıyla sanat ruhumuzla ilgilidir. Ruhumuz da Yaradan’dan bir parça taşıdığı için sanat, ruhumuzu ilgilendiren güzellikleri ortaya koymuştur. Çocuklarımıza sanatın ne olduğunu doğru bir şekilde öğretmeliyiz. Sanat, Cenab-ı Hakk’ın dünya üzerindeki güzelliklerinin tezahürüdür. Sanat insanın maddi değil, manevi yönünü ele alır. Sanat bize Allah’ın güzelliklerini hatırlatmalı, O’na ait güzellikleri sunmalıdır” dedi. EBRU SABRI ÖĞRETİR

Batı Dünyası’nın tesirinden kurtulmamız gerektiğini aktaran Özçimi, “Maalesef özümüzde duran sanatları bilmiyor ya da unutuyoruz. Ecdadımız sanatlarımızı iyi insan yetiştirmek için kullanmıştır. Sanatla ilgilenen insanlar kavga etmez. Kalbi rahat olur ve hoşgörü sahibi olur. Ecdadımız tekkelerde sanat eğitimi vermiş ve asla ücret karşılığında yapmamışlar. Maalesef birkaç nesil sonra klasik ebru sanatıyla uğraşan kimse kalmayacak” diye konuştu.Programın sonunda dinleyenlerden gelen soruları da cevaplandıran Özçimi, ebru sanatının faydalarının neler olduğu üzerine yöneltilen bir soru üzerine “Ebru insanlara önce sabrı öğretir. Sonra da Allah’ın yarattığı renklerin güzelliklerini öğretir” diye konuştu. Program, Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu’nun, Özçimi’ye günün anısına bir hediye takdim etmesiyle sona erdi.

 

Diğer Haberler