Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Temmuz 2014

ABONE OL

Said Nursi’nin Mücadelesi Cahillikleydi

Anadolu’yu Mayalayanlar programında Bediüzzaman Said Nursi’yi anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Said Nursi, Cumhuriyet öncesi ve sonrası özellikle Doğu’da yaşayan cahilliğin son bulması için büyük mücadeleler verdi” dedi.

Anadolu’yu Mayalayanlar programında Bediüzzaman Said Nursi’yi anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Said Nursi, Cumhuriyet öncesi ve sonrası özellikle Doğu’da yaşayan cahilliğin son bulması için büyük mücadeleler verdi” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlediği Anadolu’yu Mayalayanlar gecesinde Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bediüzzaman Said Nursi’yi anlattı. Esenler Dörtyol Meydanı’nda devam eden Esenler Belediyesi Ramazan etkinliklerinde dördüncü gün, Bediüzzaman Said Nursi gecesi yaşandı. Programda Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Said Nursi’nin örnek hayatı ve öğrettikleri hakkında bilgiler aktardı. Programa; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Esenler Gençlik Kolları üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

BATILI SİSTEM YANLIŞTI

Bediüzzaman Said Nursi Said Nursi’nin hayatının neredeyse tamamını eğitime adayan bir ilim insanı olduğunu ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Said Nursi, Cumhuriyet öncesi ve sonrası özellikle Doğu’da yaşayan cahilliğin son bulması için büyük mücadeleler verdi. Bediüzzaman Van’da bir üniversite kurulsun diye zamanın padişahının karşısına çıkmak için İstanbul’a geldi. O’nun eğitim alanında fark ettiği, batılı eğitim sisteminin yanlışlığıydı. Cahilliğin en büyük sebebi, fen ve din eğitiminin birbirinden ayrılmasıydı. Bugün O’nun bahsettiği bu eğitim sistemini İmam Hatip Okulları veriyor. İmam Hatip Okullarının da başarısını hep beraber izliyoruz” dedi.

ARAŞTIRMACI OLUN

Said Nursi’nin insanları alışılagelmiş eğitimden uzaklaştırarak araştırmaya yöneltmek istediğini belirten Tarhan, “O, bunun için kapsına ‘Her soruya cevap verilir, hiç soru sorulmaz’ yazısı yazdırmıştı. Bunun anlamını ‘Araştırın, her soruyu bize sorun, her bilgiyi öğrenmekten çekinmeyin. Sorduğunuz soruyu kimse size neden soru sordunuz demeyecektir’ şeklinde açıkladı.

Konuşmasının ardından Tarhan, kendi kitabı “Çağın Vicdanı”nı imzalayarak Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya hediye etti.

ESENLER’E RENK KATIYOR

Anadolu’yu Mayalayanlar etkinliği kapsamında Said Nursi’nin hayatını anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı dinledikten sonra sahneye çıkan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Anadolu’yu Mayalayanlar etkinliğinin önemine değindi. Göksu, “Esenler’de Ramazan dolu dolu yaşanıyor. Etkinliklerimizin arasında en önemli yeri tutan Anadolu’yu Mayalayanlar’dır. Bu sayede bizim topraklarımızın yetiştirdiği âlimleri, hocaları, büyük ilim insanlarını daha yakından tanıma ve öğrenme imkânı bulabiliyoruz. Anadolu’yu Mayalayanlar etkinliklerimize renk katıyor. Burada Ramazan ayı boyunca daha birçok önemli insanımızı anacağız. Bizleri bu etkinliklerde yalnız bırakmayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ŞİİR VE NAAT GECESİ

Etkinliklerin son bölümünde şair Dursun Ali Erzincanlı sahne aldı. Şiir ve naat dolu bir gece yaşayan Esenlerli vatandaşlar, Erzincanlı’nın okuduğu şiirlerle adeta Asr-ı Saadet yıllarına yolculuk yaptı.

YAYINA MOTOSİKLETLE YETİŞTİ

Erzincan’lı, gecenin sonunda TRT’de yayınlanan sahur programına yetişmek için kanal tarafından kendisine şoför ile birlikte tahsis edilen motosiklete binerek Kız Kulesi’ne doğru yola çıktı. Erzincan’lı, motosiklete binerken kıyafetini ve kaskını takmayı ihmal etmedi.

Diğer Haberler