Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Haziran 2012

ABONE OL

Sağlıklı Çocuk Mutlu Ortamda Yetişir

ESAYDAM’ın, evli çiftleri anne-baba olmaya hazırlamak amacıyla başlattığı “Aile Okulu Seminerleri” nin ikicisinde konuşan Psikolog Evren Yüksel, ruh sağlığı açısından sağlıklı çocukların mutlu bir aile ortamında yetişebileceğini söyledi.

ESAYDAM’ın, evli çiftleri anne-baba olmaya hazırlamak amacıyla başlattığı “Aile Okulu Seminerleri” nin ikicisinde konuşan Psikolog Evren Yüksel, ruh sağlığı açısından sağlıklı çocukların mutlu bir aile ortamında yetişebileceğini söyledi.

Esenler Belediyesi Aile ve Yaşam Merkezi’nin (ESAYDAM) ebeveynleri ve anne-babalığa hazırlananları bilinçlendirmek amacıyla başlattığı ve 15 hafta sürmesi planlanan “Aile Okulu Seminerleri” nin ikincisi,  ESAYDAM Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi. Psikolog Evren Yüksel tarafından “Eşler Arası İlişki ve Çocuk” konusunda verilen seminere çok sayıda kadın katıldı. Çiftlerin çocuk yapmaya karar verme aşamasından, hamilelik ve doğumdan sonraki döneme ilişkin bilgiler vererek konuşmasına başlayan Yüksel, evlilikte çiftlerin yaşlarının önemini vurguladı. Çocukların ruhsal anlamda sağlıklı olabilmesi için aile içindeki en önemli gerekliliğin mutluluk ve huzur olduğuna değinen Yüksel, “Çocuk, anne ve babasının mutluluğunu gördükçe ruhsal anlamda sağlıklı bir şekilde yetişir. Bu durum onun ileride çevre ve özel ilişkilerinde de belirleyici rol oynar. O nedenle çocuğun huzurlu, mutlu ve uyumlu bir anne-baba profilini görerek büyümesi çok önemli” dedi.

HAYAT BEKLENTİLERİ AYNI OLMALI

Evlilikte bireylerin farklı yanlarının olmasının toplumda var olan genel kanının aksine iyi bir şey olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Yüksel, “Önemli olan evli çiftlerin hayattan beklentilerinin aynı olmasıdır. Onun dışında hep aynı olmaya çalışmak, aslında çok da sağlıklı bir durum değil. Hayata dair beklentiler bir olduktan sonra mutlu ve huzurlu bir aile olmak zor değil” diyerek çiftlerin farklı zevklere sahip olmalarının ya da hobilerinin olmasının aileyi sarsmak yerine daha da güçlendireceğini söyledi. Mutlu bir evliliğin sırlarını sırlayarak konuşmasına devam eden Yüksel, çiftlerin birbirlerini koşulsuz kabullenmesi, güven duygusu, birbirlerine karşı özenle yaklaşmaları ve paylaşma duygusunun düzgün bir aile olmak için gerekli olduğunu vurguladı. Çocuğun birey oldukta sonraki tüm davranış ve karşılaştığı problemlere yaklaşımını aile içinde anne-babadan gördüğü davranışlar sonucunda edindiğini ifade eden Yüksel, anne-babanın çocuğa takındığı tavırların ne derece önemli olduğunu anlatarak konuşmasını tamamladı. 

 

Diğer Haberler