Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Ocak 2019

ABONE OL

Sağlıklı Bebek, Sağlıklı Ergen Demektir

"Okul Ailede Başlar" programında seminer veren Aile Danışmanı Saliha Erdim, mutlu bir bebeklik geçiren çocukların ergenlik dönemini daha rahat atlattığını söyledi.

“Okul Ailede Başlar” programında seminer veren Aile Danışmanı Saliha Erdim, mutlu bir bebeklik geçiren çocukların ergenlik dönemini daha rahat atlattığını söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün ilçedeki ailelere yönelik düzenlediği “Okul Ailede Başlar” programı kapsamında Aile Danışmanı Saliha Erdim, ebeveynlere bir seminer verdi. Şehit Türkmen Tekin A.İ.H.L.’nde düzenlenen programda Erdim, çocuk, ergen psikolojisi ve bu dönemin özellikleri üzerine konuşma yaptı.

BİR DÖNEM DİĞERİNİ ETKİLİYOR

Bir dönemin iyi gitmesi isteniyorsa ondan önceki dönemlerde çocuğun yetiştirilmesinin önemini vurgulayan Erdim, “Annenin, bebeğin varlığını ilk öğrendiği anda verdiği tepki, annenin çocuğa ulaşan ilk bilinçli tepkisidir. Bu tepkinizin olumlu veya olumsuz olması ilerleyen dönemlerde sizin çocuğa bakışınızı ve çocukla ilgili algınızı birebir etkileyecek bir süreci başlatır. Çocuğu ne kadar severek büyüttünüz, ne kadar emzirdiniz bunlar önemlidir. Anne ile çocuğun arasındaki duygusal bağın devamı için de anne bebeği emzirmeye 2 yıl boyunca devam etmeli. Çocuğun psikolojisini bozan şeylerden bir tanesi de tuvalet eğitiminin zorla ve cezalarla yaptırılmasıdır. Çocuğun hazır olmadığı bir durumda sütten kesilmesi, bir kardeşi olduğunda çocuğun ihmal edilmesi de çocuğun psikolojisini bozar. Dolayısıyla psikolojisi bozuk bir çocuğun sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmesi beklenemez” şeklinde konuştu.

ERGENLİKTE ÇOK ELEŞTİRMEYİN

Kısıtlamalara ve eleştirilere maruz kaldığı, takdir görmeden yetiştirildiği sevgisiz ortamların mutsuz çocuklar ortaya çıkardığını ifade eden Erdim, ebeveynlerin çocuklarla kurdukları diyalogların çocuğun kendisini sevmesi ya da sevmemesinde etkili olduğunu söyledi. Ergenlik döneminde sürekli eleştirilere ve olumsuz şikayetlere maruz kalan çocukların sağlıklı bir kişiliğe erişemeyeceğini aktaran Erdim, “Ergenlik, delilikten bir şubedir. O kadar akıl almaz, mantıksız, zor ve karmaşık bir dönem geçiriyor çocuklarımız. Eğer biz ebeveynler olarak, çocuğumuzun en zor zamanını geçirdiğini bildiğimiz halde o dönemde çocuğu anlayabilmek ve nasıl yardımcı olacağımızı düşünmezsek ve destek almazsak büyük bir hata yapmış oluruz. Çocuklar ergenlikte kırılgan ve tehlikeye yakın bir durumda. Bu dönemdeki çocuklar kuralları kırmak ister, otoritenizin sarsılmasını ve çocuğun sözünüzden çıkmasını büyük sorun haline getirmeyin. Bu dönemde çocuklarınıza destek olun” dedi.

Diğer Haberler