Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Mayıs 2014

ABONE OL

Rumelililerden Müzik Ziyafeti

Esenler Rumeliler Derneği bünyesinde kurulan Türk Sanat Müziği Korosu, Nene Hatun Kültür Merkezi'nde verdiği konserle dinleyenlere müzik ziyafeti sundu. Konsere protokol de yoğun ilgi gösterdi.

Esenler Rumeliler Derneği bünyesinde kurulan Türk Sanat Müziği Korosu, Nene Hatun Kültür Merkezi’nde verdiği konserle dinleyenlere müzik ziyafeti sundu. Konsere protokol de yoğun ilgi gösterdi.

Esenler Rumeliler Derneği bünyesinde 3 yıl önce kurulun Türk Sanat Müziği Korosu, Esenler’in yeni kültür merkezi Nene Hatun Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluştu. Koro, dinleyenlere adeta müzik ziyafeti sunarken, geceye protokol de yoğun ilgi gösterdi. Konsere Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Esenler Rumeliler Derneği Başkanı Fettah Dindar, Rumeli Dernekler Federasyonu Başkanı Ayhan Bölükbaşı, ESDEF Başkanı Süleyman Kahveci, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Rumelili ve müziksever katıldı. Konserde bir açılış konuşması yapan Esenler Rumeliler Derneği Başkanı Fettah Dindar, dernek hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

BALKANLARDA 10. YIL DAMGASI

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa Belediyesi olarak “Kardeşlik sınır tanımaz” projesiyle, bereket konvoyunun hep birlikte 10. yılını kutlayacaklarını belirterek, çok büyük hazırlıklar yaptıklarını ifade etti. Aydıner, el ele, gönül gönüle Balkanlar’a 10. yıl damgasını vurmak istediklerini söyleyerek, Bayrampaşa’nın Balkanlar’ın baş şehri olduğunu kaydetti. “Ben de Balkanlar’ın baş şehri olan Bayrampaşa’nın Belediye Başkanı olarak, sevgili Tevfik kardeşimle burada olmaktan onur duyuyorum” diyen Aydıner, sözlerini şöyle tamamladı: “Büyükşehir Meclis Üyemiz Fettah Dindar kardeşimize böyle sanat müziği konseri düzenlediği için şükranlarımı sunuyorum. Özellikle de Esenlerimizin güzel insanlarından oluşan korumuzu tebrik ediyorum”.

BU TOPRAKLARIN İZİNİ YAŞATACAĞIZ

Aydıner’in ardından bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, daha önceki 2 konserde, Rumelilerin salonlara sığmadıklarını söylediklerini hatırlatarak, “500 bin nüfuslu Esenler’de 500 koltuklu Kültür Merkezi, Esenler’in ihtiyaçlarına cevap vermiyordu. Ama şu anda Allah’a şükür 3 bin 500 koltuğa çıktık. Bir şehirde kültür ve sanat ne kadar varsa, o şehrin ne kadar şehir olduğunu gösterir. Biz de şehri inşa ederken, farklı kültürleri bu şehrin sokaklarına üflemeliyiz. Bu ülkenin, bu toprakların bütün izi bu şehrin sokaklarında yaşayacak. Çünkü biz aynı dağın yeli, aynı Allah’ın kuluyuz” dedi.

BEDEL ÖDEMİŞ ECDADIN TORUNLARISINIZ

Herkesin kendi kültürünü çok iyi bilmesi gerektiğini belirten Başkan Göksu, “Bir insan nereden geldiğini bilmiyorsa, nereye gideceğini de bilemez. Sizler Evlad-ı Fatihan torunlarıysanız, kendi çocuklarınıza bunun anlamını çok daha farklı anlatmalısınız. Çünkü siz vatan, din ve kutsal adına bedel ödemiş bir ecdadın çocuklarısınız. Eğer kültürlerimizi çocuklarımıza öğretmezsek, çocuklarımız saman alevi gibi yanıp sönen bir kültürün çocukları olduğunu sanırlar. Bu yüzden STK’lar bir kültür vizyonu görevi üstlenmek zorundalar. Bu vesileyle bugün Türk Sanat Musikisini icra eden koromuzu ve koro şefimizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

GÜZEL ANLAR YAŞATTILAR

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ise müzik icra etmenin bir yetenek işi olduğunu ifade ederek, “Ancak her insanda da bir potansiyel vardır. Ne mutlu ki Rumeli Derneğimizdeki arkadaşlara. bize güzel anlar yaşatıyorlar. Bugün iki kişi bile bir araya gelemezken, bu arkadaşlarımız bir araya gelip koro kurmuş ve sizlerin önünde icra ediyorlar. Şahsım adına bu arkadaşlara ve derneğimize tekrar tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından sahneye gelen Esenler Rumeliler Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Uşşak, Hüzzam ve Rumeli makamlarında musiki icra ettiler. 22 kişinden oluşan koro, yaklaşık 3 saat sahnede kalarak, müzikseverlere unutamayacakları bir müzik ziyafeti sundular.

Diğer Haberler