Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Ekim 2013

ABONE OL

Riskli Bina Belediyece Yıkıldı

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde kendiliğinden bitişiğindeki binadan ayrılarak çökme tehlikesi sebebiyle boşaltılan 5 katlı bina Esenler Belediyesi tarafından yıkıldı.

Esenler’de hiçbir mühendislik hizmeti almadan kaçak olarak yapılan ve imalat hataları ile dolu yapılar, Esenler Belediyesi’nin şirketi ESKON tarafından bir bir tespit ediliyor. Geçtiğimiz günlerde kendi kendine yanındaki binadan 35- 50 cm. ayrılan 5 katlı bir binanın hak sahipleri de, ESKON’a başvurarak binalarının durumunu tespit ettirdiler. Çıplak gözle bile her an yıkılma tehlikesi bulunan Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki 5 katlı binada yapılan incelemede, olası bir deprem kuvvetini kaldıramayacak kadar riskli olduğu tespit edilen binaya “Riskli Yapı” raporu verildi.

BOŞALTILIP YIKILDIBunun üzerine belediye ekipleri, yaklaşık 30 kişinin yaşadığı binayı hemen boşaltarak gerekli güvenlik önlemlerini aldı. Tamamen kaçak yapı olan ve her an çökme tehlikeli bulunan 5 katlı bina, çevresindeki binalara zarar verme tehlikesi göz önüne alınarak Esenler Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Esenler Belediyesi teknik Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk nezaretinde gerçekleştirilen yıkımla, binanın çevresinde ikamet eden vatandaşlar da derin bir nefes aldı.

BİZE BAŞVURUN Yapı imalatı hatalarına ve İstanbul’daki eski binaların nasıl bir tehlike altında olduğunu göstermesi açısından binanın güzel bir örnek olduğunu dile getiren Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, “İçinde yaşayan vatandaşların da duyarlılığı ile yaşanabilecek büyük bir olumsuzluğu ortadan kaldırdık. Bu eski yapıların büyük bir kısmı risk taşıyor. Bu sebeple ilçemiz sakinlerinden binalarından şüphe ediyorlarsa mutlaka belediyemize başvursunlar” dedi.

Diğer Haberler