Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Şubat 2019

ABONE OL

Rekabet Edilemeyecek Nesiller Yetiştirelim

Eğitimci Yazar Ahmet Maraşlı, çocukların dünyayla rekabet edecek değil dünyanın rekabet edemeyeceği bir nesil olarak yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Eğitimci Yazar Ahmet Maraşlı, çocukların dünyayla rekabet edecek değil dünyanın rekabet edemeyeceği bir nesil olarak yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Okul Ailede Başlar” semineri Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik düzenlendi. Eğitimci Yazar Ahmet Maraşlı, eğitim sistemindeki yanlışların hangi noktalarda düzeltilmesi gerektiği ve eğitimde problemlerin ele alınış biçimleri üzerine bir seminer verdi.

ÇOCUĞU PROBLEM ÇÖZMEYE TEŞVİK EDİN

Eğitimde ilk olarak ailenin önemli bir yerinin olduğunu vurgulayan ve bu farkındalığın kazandırılmaya çalışılması gerektiğini ifade eden Maraşlı, okumayı sevdirmenin, yönlendirmenin, düşündürmenin ve ideal kazandırmanın çocuğun eğitimi için oldukça önemli olduğunu söyledi. Öğrencilerine eğitim verirken öncelikle problemlere el koyduğunu ve sonrasında bu problemlere çözüm getirdiğini belirten Maraşlı, “Bir problemi çözmek beynin farklı çalışmasını sağlıyor. Bence eğitim dünyasında en önemli nokta problemleri çözmeye yönelik adım atmak ve öğrencileri problemleri çözmeye teşvik etmek” şeklinde konuştu.

REHBER NESİLLER YETİŞTİRELİM

Eğitimde var olan sorunların çözümünü ararken, amacın dünya ile rekabet edecek bir eğitim sistemi geliştirmek olmaması gerektiğini söyleyen Maraşlı seminerinde daha sonra özetle şunları söyledi: “Eğitim dünyasında çok söylenen bir ‘dünya ile rekabet edecek bir nesil’ yetiştirme amacı var, ben bu anlayışa şiddetle karşı çıkıyorum. Bu medeniyetin çocuklarına yakışan dünya ile rekabet edecek bir nesil yetiştirmek değil, dünyanın rekabet edemeyeceği bir nesil yetiştirmek olmalı. Eğitimde yenilikler yapmak istiyorsak amacımız çağlara rehberlik edecek nesiller yetiştirmek olmalı. Düşünce üreten bir nesil yetiştirmek için ne yapmak lazım bunlar düşünülmeli. Düşünce üretimi bizim eğitim sistemimizde yok evet; ama düşünce üretimini tetikleyecek özgün uygulamalar var. Bunlar yapılarak düşünce üretme aktif hale getirilebilir. Benim özgün cevaplar diye geliştirdiğim bir teknik var. Bu teknikte 9 kademe var, her kademede farklı uygulamalar ve tarihte başarılı olan olayların daha farklı olarak nasıl başarılacağı gibi konular üzerinde duruluyor. Öğrenci böylece çözüm üretmeyi ve farklı şekilde düşünmeyi öğreniyor”.

Diğer Haberler