Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Temmuz 2012

ABONE OL

Ramazanın Bereketi Bu İftarlarda Artıyor

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Konu Komşu İftardayız” programları her akşam başka bir mahallede devam ediyor. Mahalle sakinlerinin iftar sofralarına konuk olan Başkan Göksu, Ramazan’ın bereketiyle birlikte her şeyin yenilendiğini ifade etti.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Konu Komşu İftardayız” programları her akşam başka bir mahallede devam ediyor.  Mahalle sakinlerinin iftar sofralarına konuk olan Başkan Göksu, Ramazan’ın bereketiyle birlikte her şeyin yenilendiğini ifade etti.

Esenler halkının Ramazanın manevi iklimine uygun bir ay geçirmesini sağlamak amacıyla Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Konu Komşu İftardayız” programlarının bir yenisi de Esenler Kültür Merkezi bahçesinde gerçekleştirildi.  Tuna ve Birlik Mahallesi sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği iftarda yine bir birini tanımayan yüzlerce aile, Esenler Kültür Merkezi’nde kurulan sofra ile Ramazanın huzur ve bereketini paylaşmak ve hep birlikte oruç açmak için bir araya geldi.

“KONU KOMŞU İFTARDAYIZ” MAHALLE SAKİNLERİNİN TANIŞMASINA VESİLE OLUYOR

“Konu Komşu İftardayız”  programına; AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri, Belediye Birim Müdürleri, Tuna ve Birlik Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. İftar sonrasında konuşma yapan AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, düzenlenen “Konu Komşu İftardayız” programları sayesinde Ramazanın Esenler’de çok farklı yaşandığını ifade etti. Özkan, “ Bu iftarlar sayesinde mahalle sakinleri evlerinde 1-2 kişiyle iftar yapmak yerine burada on binlerle iftar yapıyor. Diğer taraftan aynı mahallede oturdukları halde bir birlerini tanımayan birçok mahalle sakininin tanışmalarına vesile oluyor.” dedi. Özkan Ramazanın Esenler’de iftardan sahura kadar düzenlenen etkinlikler sayesinde dolu dolu geçtiğini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

ÇEKİLİŞLE 10 KİŞİ UMREYE GİDECEK

Özkan’ın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise; Ramazanın birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdiğini söyleyerek ilçede düzenledikleri Ramazan etkinliklerinin ilçe sakinlerinin bir birlerini tanımalarına, yeni dostlukların doğmasına vesile olduğunu vurguladı. Göksu, “Ramazan kendi bereketi ve ruhuyla geliyor. Ramazan kendi bereketini hayatımızın her aşamasında bize hissettiriyor. Sofralarımız, cüzdanımız, sevgimiz, dostluğumuz, kardeşliğimiz bereketleniyor.  Ve bereketle beraber Ramazan hayatımızı yeniliyor. Ramazanla birlikte her şeyimizi yeniliyoruz. Onun için bu ramazanı vesile kılarak kardeşliğimizi artırabilmenin, kardeşliğimizi yaşayabilmenin, dostluğu yaşayabilmenin birlikte olabilmenin hazzını inşallah bu ramazanı vesile kılarak yeniden yaşamak, yeniden canlandırmak her halde hepimizin arzusudur” dedi. Kadir Gecesi Dörtyol Meydan’da yapılacak olan “On bin hatim yüz bin dua” programını da gelen konuklara hatırlatan Göksu, o geceye katılanlar arasından yapılacak olan çekilişle 10 kişiyi de umreye götüreceklerinin müjdesini verdi.

RAMAZAN AYI NEFSİMİZİ TERBİYE ETMEK İÇİN EŞSİZ BİR FIRSAT

Başkan Göksu’nun ardından son konuşmayı yapan AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Ramazan ayının merhamet ve paylaşmayı hatırlamak ve nefsimizi terbiye etmek için eşsiz bir fırsat olduğunu hatırlattı. Bozkır “İç huzuru içinde oruç açmayı nasip eden Rabbimize hamd, Ramazan vesilesiyle de onbinlerce insanı bir araya getiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya teşekkür ederiz.”dedi.

İFTAR SOFRASINDA EDİLEN DUA GERİ ÇEVRİLMEZ

Konuşmaların ardından çocuk animasyonları ve Emre Ermiş’in verdiği tasavvuf müziği konseriyle devam eden program, Ömer Döngeloğlu’nun Ramazan sofrasının bereketi ve Peygamber Efendimizin hayatından anlattığı kesitlerle sürdü. Halk tarafından yoğun bir ilgi ve dikkatle dinlenen Döngeloğlu, Peygamber Efendimizin iftar sofrasında ezan okunmasını beklerken edilen duanın Allah tarafından kabul olacağını müjdelediğini hatırlatarak ramazanda her anımızı dua ile geçirmemiz gerektiğini vurguladı.

Peygamber efendimizin peygamberliğinin ilk yıllarında herkesi Müslüman olmaya davet ettiğini bu amaçla da sık sık Ebu Cehil’in kapısına gittiğini ancak her defasında aynı alaycı tavırla karşılandığını söyledi. Bu tavıra rağmen Hz Peygamberin vazgeçmediğini ve Ebu Cehil’in Müslüman olmak için elindeki taşların iman etmesi halinde kendisinin de iman edeceğini söylemesi üzerine bir mucize gerçekleştiğini ve taşların dile gelerek peygamberimize iman ettiklerini duygu dolu anlatımıyla Esenlerlilere anlattı ve ardından “Böyle bir Peygamberin ne hale gelmiş ümmetleriyiz?” diye özeleştiride bulunarak konuşmasını tamamladı. 

 

Diğer Haberler