Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Aralık 2019

ABONE OL

Piyasa Müziği Değil İyi İcralar Dinleyin

"Usta Çırak Buluşmaları"nda Türk müziğinin inceliklerini anlatan kemani Turay Dinleyen, keman kursu öğrencilerine "Piyasa müziklerini değil, müziği iyi icra edenleri dinleyin" tavsiyesinde bulundu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün “Usta Çırak Buluşmaları” programı kapsamında keman sanatçısı Turay Dinleyen, ESEV keman kursu öğrencileriyle bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda Dinleyen, keman taksimindeki incelikleri anlatarak öğrencilere tavsiyeler verdi.

 

USTA ÇIRAK İLİŞKİSİ ÇOK ÖNEMLİ

Türk müziği üzerine çalışma yapmak için bu alanda yapılmış eserleri çok iyi dinlemenin yanı sıra  usta-çırak ilişkisinin de oldukça önemli olduğunu söyleyen kemani Turay Dinleyen, “İcrada usta çırak ilişkisi demek, aslında hocanızdan feyz almanız gerektiği anlamına geliyor. Bir de bu alanda iyi icraları dinlemeniz lâzım iyi müzik yapmak için. Benim size tavsiyem, kendinize yararlı olan müzikleri veya öğrenmek istediğiniz şeyleri dinleyin. Vakit kaybedeceğiniz müzikleri, piyasa müziklerini dinlemeyin. Tarzınıza hitap edecek müzikleri dinleyin. Baki Kemancı gibi müziği iyi icra edenleri dinleyin. Bunun size çok yararı olacaktır” şeklinde konuştu.

 

TAKSİM, BİR İNSANIN KONUŞMASI GİBİ

Taksim kültürünün yavaş yavaş kaybolduğuna değinen Dinleyen, “Taksim bir insanın konuşması, cümle kurması gibi bir şeydir. Birine bir şey anlatmak gibi, konuşmak gibidir. Cümleyi yerinde kullanırsanız o şeyi karşınızdaki insana anlatabilirsiniz. Bu işe yeni başlamış gençler bunu bilmiyor. Bir cümle kurmaları gerektiğini bilmiyorlar. Taksimde bahsettiğim bu kuralların uygulanması çok önemli” dedi.

Dinleyen, program esnasında öğrencilere Türk ve Batı müziğine dair örnekler de sergiledi.

Diğer Haberler