Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Kasım 2011

ABONE OL

Pirgarip’likten kurtulacak

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ekibiyle birlikte Van’daki kardeş köylerini adım adım geziyor. Van Merkez’e bağlı Pirgarip Köyü’nü de “kardeş” köy kabul eden Göksu, “Pirgarip’i gariplikten kurtaracağız” dedi.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ekibiyle  birlikte Van’daki kardeş köylerini adım adım geziyor. Van Merkez’e bağlı Pirgarip Köyü’nü de “kardeş” köy kabul eden Göksu, “Pirgarip’i gariplikten kurtaracağız” dedi.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve 50 kişilik Esenler heyetinin deprem bölgesindeki inceleme ve yardım çalışmaları Kurban Bayramı’nın dördüncü gününde de devam etti. Belediye heyeti, 9 Kasım Çarşamba günü 4 ayrı ekibe ayrıldı. Ekiplerden 3’ü, Esenler Belediyesi’nin Erciş ilçesine bağlı 3 kardeş köyü Pay, Kızılören ve Yankıtepe köylerindeki inceleme ve yardım dağıtımlarını sürdürürken Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu başkanlığındaki 4. Ekip de yeni kardeş köy Van Merkez’e yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Pirgarip Köyü’nde incelemelerde bulundu. Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Ak Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras ve Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan’ın da aralarında bulunduğu Esenler heyetini, Pirgarip Köyü Muhtarı İbrahim Köseoğlu ve köylüler büyük bir sevinçle karşıladılar. Başkan Göksu, Muhtar Köseoğlu’ndan köyün acil ihtiyaçlarını dinledi.

En acil sıcak yemek ve banyo Pirgarip Köyü Muhtarı İbrahim Köseoğlu, köylerinin 86 hane, kendilerine bağlı Eylence mezrasının da 25 hane olduğunu belirtti ve, “Köyümüzde toplam 30 hane yerle bir oldu. Bazı evlerde de ciddi hasarlar var. Yaralılarımız var, ama Allah’a şükür hayatını kaybeden yok. Korkudan hiçbirimiz evlerimizde kalamıyoruz. Şu anda en acil ihtiyacımız banyo, tuvalet ve sıcak yemek. Depremden bu yana yıkanamadık” dedi. Gariplikten kurtaracağız Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da Pirgarip Köyü ve mezrası Eylence’yi gezdikten sonra, “Mevcut taziye evlerinizi elden geçireceğiz. Buraları bir süre aşevi olarak kullanacağız. Sizlere sıcak yemek imkânı sağlayacağız. Ancak öncelikle camilerininiz bahçelerine uygun yerlere tuvalet ve banyolarınızı kadın-erkek ayrı ayrı yapacağız. Camilerinizin bahçe düzenlemesini yapacağız. Hem köye, hem de mezraya ayrı ayrı birer çocuk parkı yapacağız. Yardım elimiz sürekli üzerinizde olacak. Kısacası sizleri gariplikten kurtaracağız” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Göksu’yu dinleyen muhtar ve köylüler, “Allah sizden razı olsun. Bu hizmetleri köyümüze yaparsanız ömür boyu sizlere duacı oluruz” dediler.

115 yaşında çadırda Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve beraberindekiler, köydeki yaralıları da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Ziyaretlerden en yürek sızlatanı ise, köyün en yaşlısı 115 yaşındaki Mahmut Özbey oldu. Evi hasar gördüğü için 5 metrekarelik bir çadır içinde oğlu, gelini ve 4 torunu ile birlikte kalan Mahmut Özbey’in tek isteği kalıcı bir konuta yerleşebilmek. İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Belediye Başkanı Göksu, Mahmut Özbey’e kalıcı bir konut temini için ilgilerle görüşeceklerini söylediler.

Çocuklar her zaman çocuk Depremin büyük hasar bıraktığı köyde büyükler yakın zamanda köylerini karın bastıracağını ve hayat şartlarının daha da zorlaşacağını bildikleri için kara kara düşünürken, çocuklar gelecekten bihaber köyün her köşesinde oyunlar oynuyor. Bazı köylülerin deprem kalıntılarını kaldırırken hemen yanındaki çocukların ellerinde oyuncaklarıyla oynamasını görenler, “Çocuk her yerde, her zaman çocuk” demekten kendini alamıyor.

Oyuncak dağıtıp ayrıldı Çocukların köyün çevresinde oyun oynamalarını gören Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, beraberinde getirdiği oyuncakları onlara dağıtarak sevindirdi. Göksu ve ekibi, kısa süre sonra tekrar görüşmek dilekleriyle köylülerle vedalaşıp Pirgarip’ten ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler