Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Kasım 2011

ABONE OL

Pirgarip ayağa kalkıyor!

Van’daki kardeş köylerinin yaralarını sarmaya devam eden Esenler Belediyesi, Pirgarip köyünde aşevi, çamaşırhane, tuvalet, banyo gibi acil ihtiyaçların inşaatlarını başlattı.

Van’daki kardeş köylerinin yaralarını sarmaya devam eden Esenler Belediyesi, Pirgarip köyünde aşevi, çamaşırhane, tuvalet, banyo gibi acil ihtiyaçların inşaatlarını başlattı.

Van’da meydana gelen 7.2  ve 5.6 şiddetindeki depremlerin ardından depremzedelere yardım elini uzatan  Esenler Belediyesi tüm ihtiyaçlarını üstlendiği kardeş köylerini yalnız bırakmıyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun Kurban Bayramı’nda Van’daki Pay, Kızılören, Yankıtepe, Pirgarip ve Eylence olmak üzere 5 kardeş köye yaptığı ziyarette acil ihtiyaçların yerinde tespit edilmesinin ardından şimdi de ihtiyaçları giderici projeler tek tek hayata geçiriliyor. İlk olarak depremde büyük hasar gören Pirgarip köyünü gariplikten kurtarmak için düğmeye basan Esenler Belediyesi, depremzede köyün yaralarına merhem olmak için var gücüyle çalışıyor. Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik Başkanlığında, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Özcan Hamza ve Fen İşleri Müdürü Nihat Karataş başta olmak üzere Pirgarip ve Eylence köyünü ikinci kez ziyaret eden Esenler Belediyesi ekibi, köylere yapılacak olan aşevi, çamaşırhane tuvalet, banyo gibi hizmetleri projelendirip inşaatını başlattı.

Ekipler, omuz omuza çalıştıHep birlikte Pirgarip’i ve Eylence’yi gariplikten kurtarmak için kolları sıvayan ekipler, el ele vererek 1 hafta boyunca 10 santimetre karla kaplı köyde canla başla çalıştı. Köyde  altyapı ve inşaat çalışmalarına da başlayan ekipler,  cami ve okulların tamiratından, çocuk parklarına ve  meydan düzenlemelerine kadar  bir çok alt ve üst yapı projelerine start vererek, depremzede köyleri yeniden ayağa kaldırmak için omuz omuza verdi. Yapılan çalışmalara destek veren Belediye Birim Müdürleri de ellerine kazma kürek alarak çalışmalara katıldı. Ayrıca belediye görevlileri, Esenler Belediye Başkanı Göksu’nun talimatıyla Pirgarip ve Eylence’ye sevk edilen yardım malzemelerini de tek tek hanelere dağıtarak, depremzedelerin yüzünü güldürdü.

Aş evi kuruldu, köylülere sıcak yemek Pirgarip ve Eylence köyündeki mevcut bir taziye evinde gerekli düzenleme ve tefrişatı yapan Esenler Belediyesi ekipleri, burasını aşevi olarak hizmete açarak soğuk kış günlerinde depremzede köylülere 3 öğün sıcak yemek vermeye başladı.

Yardımlar devam edecek Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, “Belediye Başkanımızla birlikte Pirgarip ve Eylence’de ihtiyaçları önceden tespit etmiştik. Şimdi de bu ihtiyaçları karşılamak için harekete geçtik. Acil ihtiyaçlar için hazırladığımız projeleri uygulamalar başladık.  Bu köylerimizin bir nebze olsun yüzünü güldürebilirsek ne mutlu bizlere” dedi. Oğuz Türk,  Pirgarip ve diğer kardeş köylerdeki çalışmaların devam edeceğini belirtti. 

 

Diğer Haberler