Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Mart 2019

ABONE OL

Peygamberlerin Hepsine İman Etmeliyiz

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, " Allah'ın peygamberlerinden hiçbirini iman bakımından diğerinden ayırt edemeyiz. Hepsine iman ederiz" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, ” Allah’ın peygamberlerinden hiçbirini iman bakımından diğerinden ayırt edemeyiz. Hepsine iman ederiz” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlâna’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerliler ile bir araya geldi. Işık, Mesnevi’de yer alan bir hikaye üzerinden peygamberlerin görevleri ve peygamberlere iman meselesini anlattı.

PEYGAMBERLERİN GÖREVLERİ FARKLIDIR

Mevlana’nın Hristiyanlarla ilgili anlattığı ilk hikayenin, “Taassup yüzünden Hristiyanları öldüren Yahudi padişahın hikayesi” olduğunu söyleyen Emin Işık, bu hikayede dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesinin de Peygamberlere iman olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Allah’ın peygamberlerinden hiçbirini iman bakımından diğerinden ayırt edemeyiz. Peygamberlerden birine inanıp diğerine inanmamazlık yapamayız. Hepsine iman ederiz. Bu demek değildir ki bütün peygamberlerin rütbesi, fonksiyonu, işi aynıdır. Kimisine sadece bir görev verilmiştir; ‘Allah’ın büyüklüğünü anlat’. Bu görevler arasında oruç, namaz, zekat, fitre cihat yoktur. Mesela Hz. Lut (A.S)’a iki görev verilmiştir; birincisi kavmini Allah’ın biriliğine inandırmak, ikincisi ise yaptıkları çirkin hareketten onları vazgeçirmek. Tüm peygamberlerin birinci vazifesi tevhit etmektir. Buna ek olarak bazı peygamberlere başka görevler de verilmiştir.”

MÜSLÜMANLARIN DOSTU YOKTUR

Peygamberler arasında iman bakımından fark olmadığını, ‘Peygamberler arasında fark yoktur’ konusunun istismar edildiğini anlatan Işık, “Tüm peygamberler aynı seviyededir gibi gösterilmeye çalışıldı. Dinler arası diyalog, light Müslümanlık, cihadı olmayan din meseleleri de insanları bu konuda kandırmak için ortaya çıkmıştır. Din kültürü olmayan kişiler bu anlatılanları gerçek de zannetti. ‘Hristiyanlar bizden önce ortaya çıktıysa biz onlara uyacağız, istedikleri yere götürecekler bizi’ dendi. Bakın hiçbir zaman Hristiyanlar Müslümanlara dost olmamıştır. Bizim dostumuz yoktur, ne Yahudiler ne Hristiyanlar bizim dostumuz değildir. Peygamberler konusunda bu hususlara dikkat etmek lazım” dedi.

Diğer Haberler