Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Haziran 2011

ABONE OL

Personele ilkyardım semineri

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından organize edilen eğitim programıyla belediye çalışanlarına 16 saatlik temel ilkyardım eğitimi verildi.

Esenler Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından organize edilen eğitim programıyla belediye çalışanlarına 16 saatlik temel ilkyardım eğitimi verildi. Esenler Belediyesi, Sağlık Bakanlığı’nın İlkyardım Yönetmeliği çerçevesinde belediye çalışanlarına 2 gün boyunca 16 saatlik temel ilkyardım eğitim semineri verdi. İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından organize edilen programa; Esenler Belediyesi’nde faaliyet gösteren her birimden birer kişi olmak üzere toplam 20 personel katıldı. İstanbul Ulaşım A.Ş Yönetim Merkezi Eğitim Salonu’nda ilkyardım uzmanı Emine Işık tarafından 2 gün boyunca verilen seminerde; belediye personeli genel ilkyardım bilgileri, temel yaşam desteği ve hasta veya yaralıyı taşıma teknikleri ile kanamalar, zehirlenmeler, bilinç bozuklukları, kırık– çıkık ve burkulmalar ile hayvan ısırmaları, boğulmalar, yaralanmalar, yanık, donma ve sıcak çarpmasında uygulanması gereken ilkyardım teknikleri konusunda kapsamlı bir eğitim aldı. Seminere katılan personel, önümüzdeki günlerde yapılacak sınavın ardından Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ilkyardım sertifikası almaya hak kazanacak.

Uygulamayla öğrendiler

Seminerde teorik bilgilerin yanında, belediye personeline maketler üzerinde kalp masajı, suni solunum, yaralı veya hastayı taşınma teknikleri gibi konularda uygulamalar yaptırıldı. Samimi İlkyardım ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi öğrendiklerini söyleyen belediye personeli, olası kazalarda daha soğukkanlı davranacaklarını dile getirerek, bu tür durumlarda sakin, pratik ve kararlı ilk yardım uygulayabileceklerini söylediler. İlkyardım eğitiminin yaşam için çok önemli olduğunu vurgulayan uzman Emine Işık da ilkyardımda yapılacak olan uygulamalar ile  insan hayatını kurtarabileceğini söyledi. Işık, ilkyardım eğitimi almış sertifikalı ilkyardımcıların sayılarının ve niteliklerinin artmasının ve toplumumuzun ilkyardım konusunda bilinçlenmesinin çok önemli olduğuna da dikkat çekti.

 

Diğer Haberler