Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Ocak 2018

ABONE OL

Padişah Şiirleri ‘Aheng-i Hümayun’da Seslendirildi

Divan sahibi 9 Osmanlı padişahının şiirlerinin senfonik orkestra eşliğinde seslendirildiği "Aheng-i Hümayun" isimli albüm, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katıldığı gecede tanıtıldı.

Divan sahibi 9 Osmanlı padişahının şiirlerinin senfonik orkestra eşliğinde seslendirildiği “Aheng-i Hümayun” isimli albüm, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş‘un katıldığı gecede tanıtıldı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün, Osmanlı padişahlarının edebi ve kültürel yönlerinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla hayata geçirdiği projenin gala gecesi, Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geceye; Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Müftüsü Halil Şekerci ve çok sayıda sanatsever katıldı.

CİHANI DA FETHETTİLER, GÖNÜLLERİ DE

Mehteran gösterisiyle başlayan programda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, küresel güçlerin Anadolu üzerine ilk darbeyi kültür, sanat ve edebiyatla vurduğunu belirterek, şiirin, sanatın ve padişahların unutturulduğu yorumunu yaptı.

Göksu, “Aheng-i Hümayun”la, genç nesli padişahların şiirleriyle buluşturmanın önemine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Bu toprakların geleceğinin mimarı olan çocuklar şunu öğrenmeliler, bu toprakları kimden miras aldılar ve bu mirası aldıkları kişiler, sadece ve sadece kılıçlarıyla değil, sözleriyle de cihanı nasıl fethettiler, cihanın gönlünü nasıl fethettiler, bu nesil öğrensin istedik. İşte bu şiirleri bu şehirle bunun için buluşturduk.”

ONLAR HEM SULTAN HEM GÖNÜL EHLİ

Osmanlı’nın medeniyette öncü olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bir medeniyetin gücünü gösteren hususlardan biri de toplumun önündekilerin ortaya koymuş olduğu performans. Böyle baktığınızda Osmanlı sultanları sadece birer büyük siyasi, birer büyük askeri deha olmanın yanında söz ehli, gönül ehli olmayı da başarabilmiş olan kişilerdir, Sultanlardır. Her birisinin mutlaka el sanatları bakımından bir ya da birkaç maharetinin yanında, her birisinin bildiği iki-üç-beş belki on yabancı dilin yanında, bir çoğunun da dildeki hakimiyetlerini en güzel şekilde ifade edebildikleri şiirleri vardır” diye konuştu.

DİL VE KALP, AHENK İÇİNDE OLMALI

Bakan Kurtulmuş, dilin gücünün, dil ve kalp arasındaki ahenkten geldiğine dikkati çekerek, “Kalple dil arasındaki ahengi kuvvetli olanlar, geride o muazzam dizeleri söylerler. Çünkü söylerken içlerinden, kalplerinden doğanları dilleriyle ifade ederler. Kalpleriyle dilleri arasında ahenk olmayanlar ise kalpleri başka söyler, dilleri başka söyler. Dolayısıyla ‘Niye büyük sanatçılar yetiştiremiyoruz’ tartışması, aslında ‘Nasıl oluyor da dilimizle kalbimizi bir ahenk içerisinde tutamıyoruz?’ manasındaki bir eleştiriyi de barındırıyor” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, belediyeciliğin aynı zamanda kültür, sanat, edebiyatı buluşturan bir yanının olduğunu söyledikten sonra başta Göksu olmak üzere projede emeği geçenleri tebrik etti.

BU PROJE ÇOCUKLARIMA MİRAS KALACAK

Padişahların hayatlarından kesitlerin de sunulduğu gala gecesinde, “Aheng-i Hümayun” albümünde padişahların şiirlerini seslendiren sanatçılar birer şiir okudu.

Şair İbrahim Sadri, bu projede yer almaktan onur duyduğunu belirterek, “25 yıldır şiir okuyorum, albümler yapıp farklı projelerde yer alıyorum ama bu projede yer almak benim için ilk sıraya geçti. Çocuklarıma bırakacağım bir miras oldu” dedi.

MEHMET ÇEVİK’TEN SANATÇILARA AFRİN ÇAĞRISI

Oyuncu Mehmet Çevik ise şiirini seslendirdikten sonra Zeytin Dalı Harekatı’na karşı bildiri imzalayanlara tepki göstererek, “Artık şahsım gibi düşünen bütün sanatçıları da meydana çıkmaya davet ediyorum. Bütün samimiyetimle sayın Bakanım sizden rica ediyorum. Emir verin, bizim gibi düşünen sanatçılar, Mehmetçik’e ‘Uğurlar ola, Allah seninle beraber’ desin. Döndüğü zaman da karşılasın. Böyle bir organizeye adım atalım.” diye konuştu.

HERKESE “AHENG-İ HÜMAYUN”

Şiirlerin okunmasının ardından gecenin sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Aheng-i Hümayun” albümünü sanatçılara takdim etti. Göksu, Kurtulmuş’a “Aheng-i Hümayun” albümünün yanı sıra Fuzuli’ye ait “Su Kasidesi”nden ilham alınarak hazırlanan bir ebru levhası takdim etti. Programa katılan vatandaşlara da bu özel albüm hediye edildi.

SENFONİK ORKESTRA EŞLİĞİNDE SULTANİ ŞİİRLER

“Senfonik Orkestra Eşliğinde Sultani Şiirler” alt başlığıyla müzikseverlerin beğenisine sunulan albümde, her padişahın gazel türündeki eserleri ayrı bir sanatçı tarafından seslendiriliyor. Albümde; Fatih Sultan Mehmed, II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Sultan III. Murad, Sultan I. Ahmed, Sultan II. Osman, Sultan III. Ahmed ve Sultan III. Selim’in, 9 albümden oluşan toplam 62 şiirini; Mehmet Çevik, Murat Şahin, Ferudun Özdemir, İbrahim Sadri, Erol Eren, Emrullah Uzun, Serdar Gökhan, Seyfullah Kartal ve Ömer Tuğrul İnançer yorumluyor. Sefa Zeybel’in sanat yönetmenliğinde hazırlanan albüm, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nden ücretsiz olarak temin edilebilecek.

Diğer Haberler