Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Mayıs 2013

ABONE OL

Otistik Çocuklar Eğitim Derneği Açıldı

Otistik Çocukların eğitimi için kurulan Esenler Otistik Çocuklar Eğitim Derneği, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Otistik Çocukların eğitimi için kurulan Esenler Otistik Çocuklar Eğitim Derneği, düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında açılan Esenler Otistik Çocuklar Eğitim Derneği  faaliyetlerine başladı. Merkezin açılışı için düzenlenen törene; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, Esenler Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Bekir Sağız, Kızılay Esenler Şubesi Başkanı Lütfü Kahveci, Esenler Dernekler Federasyonu  Başkanı Süleyman Kahveci, Esenler İşitme Engelliler Dernek Başkanı Remziye Ceylan, Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Ayşe Özkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda konuşan Esenler Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Bekir Sağız, otistik engelli çocukları topluma kazandırmak amacıyla mücadele verdiklerini anlattı. Otistik Engelliler Derneği olarak bugüne kadar çok sayıda projeye imza attıklarını vurgulayan Sağız, Esenler Otistik Çocuklar Eğitim Derneği’nin Esenler’e kazandırılmasında emeği geçen Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür etti.

Sağız’ın ardından konuşan Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Ayşe Özkan ve İşitme Engelliler Dernek Başkanı Remziye Ceylan da derneğin açılışından dolayı duydukları memnuniyetleri dile getirdiler. Törende konuşan Esenler Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Kahveci de “Sizlerle değer kazanıyor bu işler. Sizler olmazsanız bu açılışın ne önemi olabilir” dedi.

POLAT: POZİTİF AYRIMCILIK UYGULAYALIM

Kahveci’nin ardından konuşan Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat ise; derneğin hayırlı hizmetlere vesile olmasını diledi. Engelliliğin bir insanlık gerçeği ve Türkiye gerçeği olduğunu belirterek Türkiye nüfusunun 8- 8,5 milyon nüfusunu herhangi bir şekilde doğuştan ya da sonradan engelli hale geldiğini hatırlattı. Bu hakikat karşısında herkesin bir imtihanda olduğunu ifade eden Polat, “Engelli insanlarımızın birinci derecede yakınları, aileleri, akrabaları, kardeşleri, bu hizmetleri yürütmekle olan sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşlarının temsilcileri ve tüm insanlar bir duyarlılık göstermek, engellilere pozitif ayrımcılık sağlamak, onların yaşamının kolaylaştıracak tedbirleri almak, onlara çok medeni, insanca nazik ve yardımsever bir yaklaşım göstermek zorunda” dedi.  “Asıl sorun, engelli olmadığını düşünen bireylerin zihinlerinde oluşan engeller” diyen Polat, çok yakın zamana kadar toplumumuzun bazı bölgelerinde engelli insanların toplumdan uzak tutulurken; bugün engellilerin yaşamını kolaylaştıracak çok sayıda çalışmanın hayata geçirildiğini söyledi. Kimin engelli olacağının beli olmadığını söyleyen Polat, hiç kimsenin sağlıklı yaşayarak hayatını tamamlama garantisi olmadığını belirtti. Polat, konuşmasına şöyle devam etti: “Önemli olan her birimiz hangi açıdan bakıyorsak, bu duyarlılığı nasıl taşıyacağız, onlara nasıl sabırla, şefkatle, merhametle ve toleransla yaklaşacağız?.. Buna odaklanmamız lazım. Oldukça zordur engelliyle yaşamak. Ama inanın, hayatımızı onlarla beraber zenginleştirebiliriz, güzelleştirebiliriz. Onların hayatını kolaylaştırdığınız sürece Yaradan da inşallah bizim hayatımızı kolaylaştıracaktır.” 

OTİSTİK ÇOCUKLARA OKUL MÜJDESİ

Son konuşmayı yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da otizmin,  tüm dünyanın üzerinde durulması gereken ve çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi. Otistik çocukların en önemli sorununun ise eğitim olduğunu belirten Madenoğlu, eğitim faaliyetlerinin aileden başlayıp devlet tarafından sonuna kadar götürülmesi gereken bir faaliyet olduğunu ve bunun bir süreci kapsadığını söyledi. Esenler’de otistik çocukların devam ettiği sınıfların sayısının arttığını ifade eden Madenoğlu, 12- 13 yaş sonrası otistik çocukların eğitiminin son derece önemli olduğunu vurgulayan Madenoğlu, bu konuda devlete çok büyük görevler düştüğünü vurguladı.Çok yakında bir hayırseverin katkılarıyla Esenler Otistik Çocuklar İş ve Eğitim Okulu’nun da faaliyetlerine başlayacağının haberini veren Madenoğlu, bu okul yapımının başka hayırseverlere örnek ve emsal olmasını temenni etti. Madenoğlu, derneğin  açılışında emeği geçen bütün yetkililere teşekkür ettikten sonra konuşmasını tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Esenler Otistik Çocuklar Eğitim Derneğinin açılış kurdelesi kesildi.

 

 

 

Diğer Haberler