Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Nisan 2012

ABONE OL

Osmanlı Peygamber Sevgisiyle Kuruldu

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı devletinin İstanbul'un fethedilmesi ile ilgili hadis üzerine kurulduğunu, kurduğu medeniyetin adının da sünnet medeniyeti olduğunu belirtti.

 

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı devletinin İstanbul’un fethedilmesi ile ilgili hadis üzerine kurulduğunu, kurduğu medeniyetin adının da sünnet medeniyeti olduğunu belirtti.

Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Esenler Belediyesi’nce düzenlenen Esenler Buluşmaları kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşinin bu haftaki konusu ise “Osmanlı’da Peygamber Sevgisi ve 103. yılında 31 Mart Vakıası” idi. Konferansında tarihin kırılma noktalarını anlatan Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı’nın yıkılışını anlatırken, imparatorluğun Çanakkale’ye işgal kuvvetleri gelmeden önce 31 Mart vakası da olmak üzere 17 sene aralıksız savaştığını, önce insan, silah ve para kaynaklarının tükendiğini, bunun üzerine de Osmanlı’yı işgal planlarının başladığını kaydetti. Osmanlı’ya “hasta adam” damgasını vuran Batı’nın Churchill’in deyimi ile Osmanlı’nın ölüsünden bile korktuğunu söyleyen Bahadıroğlu, Osmanlı’nın ölüsünden korkan Avrupa’nın Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne alması sadece hayalden öteye gitmeyeceğini iddia etti.

Bahadıroğlu, Fransa Cumhurbaşkan’ı Sarkozy’nin sözde Ermeni Soykırım İnkâr Yasası’nı ısrarla geçirmeye çalışmasını Avrupa’nın o tarihten bu yana fikirinin değişmediğinin işareti olduğunu söyledi ve hala İslam coğrafyasına haçlı zihniyetiyle baktıklarını ifade etti.

31 Mart Vakası’nın bir millet hareketi olmadığını, amacının suikastlarla öldüremedikleri Sultan 2. Abdülhamid’i tahttan indirmek ve hilafeti tümüyle kaldırmak olduğunu  hatırlatan Bahadıroğlu, İngilizlerin hilafet müessesesine ve Yahudilerin Abdulhamid Han’a olan düşmanlığına vurgu yaptı.   

Bilinenin aksine Mustafa Kemal’in Harekât Ordusu’nun kurmay başkanı olmadığını kaydeden yazar Bahadıroğlu, 31 Mart hadisesinin büyük bir tezgah olduğuna da dikkat çekerek, tarihi gerçeklerin zamanla ortaya çıkacağını söyledi.Ayasofya’nın durumuna da değinen Bahadıroğlu, Fatih’in Ayasofya’yı cami dışında başka bir şekilde kullanılmasına şiddetle karşı çıkarak lanet okuduğunu ve bugün yaşanılan sıkıntılarının bu sebeple meydana geldiğini söyledi.

OSMANLI PEYGAMBERİNİ (SAV) ÇOK SEVERDİ

Osmanlı’da Peygamber (sav) sevgisine de değinen Bahadıroğlu, Osmanlı devletinin İstanbul’u fethedilmesi ile ilgili hadis üzerine kurulduğunu, kurduğu medeniyetin adının da sünnet medeniyeti olduğunu belirtti. Bahadıroğlu; “Osmanlı’da hayır kurumlarının, sebillerinin, imaret müesseselerinin olması Peygamber’in (SAV) ‘(paylaşınız) emrine matuf yapılmış sosyal çalışmalardır

. Osmanlı, Peygamber Efendimiz’e (sav) ve O’nun kutsal beldesine karşı, derin muhabbet, hürmet ve sadakatini büyük bir hassasiyetle muhafaza etmiş ve devletinin en muhkem kaidelerinden biri hâline getirmiştir” diyerek Fatih Sultan Mehmet’in ve Nabi’nin dizeleriyle söyleşisini sona erdirdi. Bahadıroğlu konferansının sonunda okuyucularına kitaplarını da imzaladı.

Diğer Haberler