Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Ekim 2014

ABONE OL

Oruçreisli Dairesine Kavuştu

Oruçreis Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin de katıldığı bir törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Oruçreis Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katıldığı bir törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Türkiye’de 5 Ekim 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Esenler’den başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Oruçreis Mahallesi’nde bulunan 2. etap konutları teslim edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Esenler Belediyesi işbirliğinde inşa edilen Oruçreis Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutlarının Kura ile Hak Sahiplerine Teslim Töreni, Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İstanbul milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları ve hak sahipleri ile yakınları katıldı.

YÜZDE 10’UNU DÖNÜŞTÜRDÜK

Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan programda açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Ciddi kamu kaynakları kullanarak Esenler’de dönüşüm çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyleyen Göksu, “İlk etabımızı Turgutreis Mahallemiz’de tamamladık ve 282 konutumuzu hak sahiplerine teslim ettik. Bugün Oruçreis’te 262 konuttan 182’sinin kurasını çekeceğiz. Pazartesi günü de Havaalanı Mahallemiz’de yapmış olduğumuz 2.400 konutun 1.000 konutluk lansmanına çıkacağız. Sonra Tuna Mahallesi’nde konutlarımız devam edecek. Hâsılı, Esenler’in her bir tarafında dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Şu anda kamu ve özel sektör eliyle dönüştürmeye çalıştıkları konut sayısının 16.000 olduğunu belirten Göksu, “16.000 konut, Esenler’de değişmesi gereken yapı stoğunun yaklaşık yüzde 10’unu teşkil ediyor. Yani dönüştürmemiz gereken çok fazla konut var” diye konuştu.

AYLIK 260 LİRA

Konutların hak sahiplerine çok büyük imkânlarla takdim edildiğini kaydeden Göksu, “Arsa payı ve enkaz bedeli düştükten sonra geriye kalan miktarınız varsa o miktarı 15 yılda ödeyeceksiniz. İsterseniz Bakanlığımız’ın sunmuş olduğu finans desteğiyle, isterseniz TOKİ’nin kendi finans formülüyle ödeme yapacaksınız. Bizim yaptığımız hesaplamalara göre ortalama 260 lira gibi bir aylık ödeme gerekiyor. Şu anda bu konutların metrekare veriş fiyatımız yaklaşık 1.200 lira. Havaalanı Mahallesi’nde Pazartesi günü satışa çıkaracağımız konutların metrekaresini ortalama 3.950 liradan çıkıyoruz” dedi.

HAYATI İHMÂL ETMEMELİYİZ

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekerek, “Ev alırken betonun kalitesine, ruhsatına, zeminine bakmalıyız. Çocuklarımıza bir mal varlığı bırakacağız. Siz çocuklarınızı öldürmek ister misiniz? Evlerimizi ve hayatımızı ihmâl etmemeliyiz” diye konuştu.

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, kentsel dönüşümün hayırlı olduğu kadar zorlu bir süreç olduğunu da ifade ederek, “Kentsel dönüşüm zor bir süreç ancak hayati bir önem taşıyor” dedi. Şahin, Oruçreis’te inşa edilen konutların Esenlerliler için önemine vurgu yaparak, “Esenler’in adı gibi esenlikle dolu bir şehir olmasında bu törenler önemli bir göstergedir” ifadelerine yer verdi.

DÖNÜŞÜME DAMGA VURDU

Programda söz alan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının örnek çalışmalar olduğunu belirterek, “Esenler, İstanbul’un kentsel dönüşümüne damgasını vuran bir ilçesi” dedi. Kuzu, depreme her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini kaydederek, “Depreme karşı tedbirimizi almalıyız” dedi.

RANTSAL DEĞİL KENTSEL

Programda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Oruçreis Mahallesi’ndeki hak sahipleriyle birlikte TOKİ’nin insanları hayallerine kavuşturduğunu söyledi. Güllüce, “TOKİ, 600 bin insanı ev sahibi yaptı. Bu sevap kendilerine yeter” dedi. Vatandaşı yıkık dökük binalardan güvenli konutlara kavuşturduklarını hatırlatan Güllüce, “Biz rantsal değil kentsel dönüşüm yapıyoruz” diye konuştu.

ESENLER LABORATUVAR MİSALİ

İlçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları için Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve ekibine teşekkür eden Güllüce, “Bu hizmetleri sunduğu ve böyle güzel projeleri hayata geçirdiği için ve kentsel dönüşümde bir laboratuvar görevi gördüğü için Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Esenler’e geldiğinde kentsel dönüşüm sergisini gezdiğini ve oradaki fotoğraflardan çok etkilendiğini söyleyen Güllüce, “Ben bunu şifaen anlatırdım ama belgesel gibi fotoğraflı yoktu. Şimdi gidin bakın, Esenler’de fotoğrafı var diyorum. Allah razı olsun Tevfik Başkan’ımdan” dedi ve konuşmasının sonunda hak sahiplerine “Evleriniz hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

HEYECAN DOLU KURA ÇEKİMİ

Konuşmaların ardından Oruçreisliler için heyecan dolu dakikalar geldi. Protokol üyeleri sahnedeki yerini alarak noter huzurunda kura çekimlerini yaptı. İlk kura çekimini Bakan Güllüce yaptı. Güllüce, hak sahiplerinin isimlerinin ve blok ile dairelerin yer aldığı kâğıtlardan Mahmut Şimşek’in ismini ve dairesini çekti. Ardından diğer protokol üyeleri de birer çekiliş yaptı. Daha sonra 262 konutun inşa edildiği projenin ilk etabında 182 bağımsız birim, noter huzurunda tek tek hak sahiplerine teslim edildi.

Diğer Haberler