Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Haziran 2012

ABONE OL

Ortaylı: Türk Tarihi Bir Bütündür

Esenler Belediyesi tarafından kitapseverlerle yazarları buluşturmak amacıyla düzenlenen “Bir Kitap Bir Yazar” programının son konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk tarihinin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi tarafından kitapseverlerle yazarları buluşturmak amacıyla düzenlenen “Bir Kitap Bir Yazar” programının son konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk tarihinin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyledi.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce kitapseverlerle yazarları bir araya getirerek, bilgi alış verişinde bulunmak ve kitap okuma bilincini artırmak amacıyla düzenlenen “Bir Kitap Bir Yazar” programının son konuğu tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Çetinkaya, birim müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kaleme aldığı “Yakın Tarihin Gerçekleri” kitabı etrafında Esenlerlilerle bir söyleşi gerçekleştiren Ortaylı konuşmasına, bu kitabında daha çok Osmanlı’nın son günleri ile Kurtuluş Savaşı ve bu savaşı ortaya çıkaran sebeplerden bahsederek başladı. Ortaylı, tarih okumayan kişilerin (Osmanlı’nın bizimle ne alakası var?) tarzındaki söylemelerinin ne kadar vahim ve  yanlış olduğunu söyledi. 

ETKİLİ TARİH HALK İÇİNDE KONUŞULANDIR

Türkiye’deki tarihin çok esaslı etkisi olduğuna inanmadığını söyleyerek konuşmasına devam eden Ortaylı, Türkiye’de asıl etkili olan tarihin halk içinde konuşulan tarih olduğunu söyledi. Bu tarihin tamamen yontulmuş bir tarih olduğunu, sağa-sola, mezhebe-dine göre olduğunu ve bunların sadece kalıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda da sansür görevi gördüğünü ifade etti. Ortaylı, “İnsanlar bunların aleyhinde hüküm vermeye, konuşmaya çekinirler, en vahimi de budur. Türkiye’de sansürü devletten, savcıdan evvel insanlar kendileri koyarlar. Bu durumun örneklerini de görmüşüzdür. Birinci Cihan Harbi’ni kazanacakmışız da müttefiklerimiz kaybedince kaybetmişiz falan. Müttefikin kaybediyor, sen kazanıyorsan adamlar oturur senle müstakil bir anlaşma yaparlar, sen de bu işten sıyrılırsın” diyerek tarih üzerine uygulanan sansürlerle ilgili örnekler verdi.  “Türk tarihi bir bütündür” diyen Ortaylı, tarihimizi yazmanın ve aktarmanın zorluklarından bahsettikten sonra bazen cahil denilen insanların konuyu idrak ettiklerini ancak, aydın geçinen bazı insanların ise anlamadıklarını veya anlamak istemediklerini belirtti.

GAZİ MALULLERDEN ÖĞRENDİM

Tarihle ilgili birçok şeyi 1963 yılında yaptığı Ege gezisi sırasında, malul gazilerle dolu bir trende seyahati sayesinde öğrendiğini açıklayan İlber Ortaylı, son saraylılardan Neslişah Sultan’ı tanıma fırsatı bulduktan sonra kendisiyle iftihar ettiğini söyledi. “At desen at biniyor, ok desen ok atıyor, birçok yabancı dili ana dili gibi konuşuyor” diyerek Neslişah Sultan’a övgüler yağdıran Ortaylı, yurt dışında kalan ve bu nedenle de eriyen genç bir kuşağın olduğuna dikkati çekti. Eriyen genç kuşakların göz önüne alındığında Türk Milleti’nin dışarıda kalmaya dayanıklı bir millet olmadığını açıklayan Ortaylı, hemen her yıl Avusturya ve Almanya’ya davet edildiğini ve oralarda konferanslar verdiğini söyleyerek devam ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avusturya ve Almanya’da verdiğim konferansları Almanca veriyorum. Ancak Almanlara vermiyorum. Yani orada yaşayan gençlerimizin her biri Türkçe konferansı anlayacak durumda değil” diyerek yurt dışında yaşayan Türklerin içinde bulunduğu durumu ve kendi millet ve dillerine olan yabancılaşmalarını yaşadığı olaylarla örneklendirerek gözler önüne serdi. “Yakın Tarihin Gerçekleri” adlı kitabı ekseninde tarihimizle ilgili bilgiler veren İlber Ortaylı’nın Esenlerlilerle birikimlerini paylaştığı program, dinleyicilerden gelen soruların yanıtlanmasının ardından kitaplarını imzalamasıyla son buldu. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, günün anısına Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya hediye takdim etti.

 

Diğer Haberler