Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Haziran 2014

ABONE OL

Onların Sanatı Onların Sergisi

İSMEK’lerde eğitim alan Esenlerli kursiyerlerin kendi yaptıkları eserlerin yer aldığı İSMEK Sergisi, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun da katılımıyla açıldı. Göksu, yüzlerce el emeği eserin bulunduğu sergiyi çok beğendiğini belirtti.

İSMEK’lerde eğitim alan Esenlerli kursiyerlerin kendi yaptıkları eserlerin yer aldığı İSMEK Sergisi, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun da katılımıyla açıldı. Göksu, yüzlerce el emeği eserin bulunduğu sergiyi çok beğendiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nda (İSMEK), eğitim gören Esenlerli kursiyerlerin el emeği eserlerinin yer aldığı İSMEK Sergisi, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da katılımıyla açıldı. “Senin Sanatın, Senin Sergin” sloganıyla düzenlenen serginin açılışı, Nenehatun Mahallesi’nde bulunan Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizesiyle düzenlenen açılış programına Başkan Göksu’nun yanı sıra; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Polat, İSMEK Genel Koordinatörü Güven Çalışkan, Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah Sert, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, öğretmenler, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ESENLER HAK ETTİ

Programda bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İSMEK’in 20 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu ve Esenler’de 7 bine yakın öğrencinin buralarda eğitim aldığını söyledi. İSMEK’lerin aslında bölge sergilerini yapmadığını ancak kendisinin özel istekte bulunduğunu söyleyen Göksu, “Çünkü Esenler her türlü hizmeti hak ediyor. İstanbul’un birincisi olan bu ilçe, her türlü hizmeti hak etmiş ve her türlü hizmeti de eksiksiz bir şekilde alması gereken ilçedir” dedi.

2 SEBEPLE İSTEDİK

Bu serginin açılmasını 2 sebeple istediklerini belirten Göksu, bunları “Birincisi marifet, iltifata tabidir. Bir emek ve bir başarı ortaya çıkıyorsa bu başarıyı istedim ki, Esenler’de başarı gösterenler kendi marifetlerinin iltifata tabi olduğunu görsünler ve bunu incelesinler. İkincisi de, Esenler’de sergi yapılacak bir yer yoktu. Bizim mekânımız olmadığı için bölge sergisi yapılamamıştı ama bugün Allah’a hamd olsun, şimdi her türlü sergiyi yapabileceğimiz mekânımız var. Her türlü sosyal ve kültürel sergi yapabileceğimiz mekânlarımız oldu” şeklinde açıkladı.

SOSYAL ANALİZ YAPALIM

“İSMEK’ler, bu şehrin sosyal dokusunda ve sosyal platformda çok önemli bir motivasyon aracı oldu” diyen Göksu, “Ben İSMEK’teki arkadaşlarımıza şunu önerdim; bu İSMEK’lere giden arkadaşlar üzerinde bir sosyal analiz yapalım. Hangi psikolojik ve sosyal anlamdaki sorunların çözüldüğünü ve bu toplumsal barış ve toplumsal dayanışma anlamında İSMEK’lerin hangi katkıları sunduğunu bilimsel olarak ortaya konulması diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

AÇIK HALK ÜNİVERSİTESİ

İSMEK’in dünyada örnek alınması gerektiğini aktaran Göksu, İSMEK dünyanın en büyük halka arz edilen açık halk üniversitesidir” dedi. Bu projeye sadece ve sadece meslek kursu olarak değil, aynı zamanda bir eğitim projesi olarak bakmak gerektiğini de kaydeden Göksu, “Sizler olmasaydınız bu kursların bir anlamı olmazdı. Bu kurslarsiz geldiğiniz için çok kıymetli. Siz geldiğiniz için bu kadar başarılı” dedi. “İSMEK’lerin kiraları bizim tarafımızdan ödeniyor” diyen Göksu, bu hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediye öncülüğünde ve Esenler Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendiğini söyledi.

HAYALLER ÖTESİ

Programda konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, eserleri çok beğendiğini belirterek, “Buradaki eserler hayaller ötesi. Sizinki ustalığı da geçmiş, muhteşem eserler” dedi. Bu eserlerin evde saklanmasındansa sergi alanlarında halkla buluşturulması gerektiğini söyleyen Ünal, emeği geçenlere teşekkür etti.

TEK TEK İNCELEDİLER

Konuşmalardan sonra İSMEK Genel Koordinatörü Güven Çalışkan, protokol üyelerine kursiyerlerin yaptıkları eserleri hediye etti. Ardından Başkan Göksu ve beraberindeki protokol üyeleri, öğretmenler ve kursiyerlerle birlikte serginin açılış kurdelesini kestiler. Göksu daha sonra iğne oyasından ahşap boyamalarına, ebru tablolarından çeyizlik ürünlere ve tezhip eserlerine kadar yüzlerce eserin yer sergiyi gezdi. Öğretmenlerden eserler hakkında bilgi alan Göksu, kursiyerleri de tebrik etti. El emeği göz nuru eserleriyle sergiye iz bırakan öğrenciler de, Göksu’ya ve emeği geçenlere teşekkür ederek, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

8 HAZİRAN’A KADAR AÇIK

Vatandaşlar, 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olan sergiyi ücretsiz ziyaret edebilirler. Sergi, 8 Haziran Pazar gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Diğer Haberler