Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Aralık 2016

ABONE OL

Ölüm, Allah’a Yaklaşmaktır

Hz. Mevlana'nın ölüme yaklaşımı üzerinden, ölümden korkan insanlara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Emin Işık, "Allah aşığıysan ve yolculuk da sevgiliye doğruysa, endişe edecek bir durum yok. O'na yaklaştıkça daha çok sevinmen lazım" dedi.

Hz. Mevlana’nın ölüme yaklaşımı üzerinden, ölümden korkan insanlara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Emin Işık, “Allah aşığıysan ve yolculuk da sevgiliye doğruysa, endişe edecek bir durum yok. O’na yaklaştıkça daha çok sevinmen lazım” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği”Mevlana’dan Öğütler” programı kapsamında Esenlerliler ile bir araya geldi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Işık, ölüm ve ölüm korkusu hakkında konuştu.

O’NA YAKLAŞTIKÇA DAHA ÇOK SEVİNELİM

Prof. Dr. Emin Işık, Hz. Mevlana’nın insandaki ölüm korkusu ile ilgili durumunu nasıl anlattığı ile ilgili şöyle konuştu:

“Hz. Mevlana, ‘Ruh için ölüm yoktur, neyin endişesini çekiyorsun?’ diyor. Eğer sen Allah aşığıysan ve yolculuk da sevgiliye doğruysa, endişe edecek bir durum yok. O’na yaklaştıkça daha çok sevinmen lazım. Dünyaya fazla bağlı olduğumuz için ölümden korkuyoruz.”

EBEDİ YAŞAMAYACAĞIZ

Işık, Mevlana’nın vaktin tasarrufuyla ilgili sözlerinin altını çizerek, “Allah bize vakti ve ömrü emanet olarak veriyor. Ten de, can da, mal da hepsi emanettir. Emanete riayet edip hakkını vereceğiz. Her gün ne yapmamız gerekirse onu yapacağı, ertelemeyeceğiz. Ebedi yaşayacağımızı zannediyoruz ama vaktin kıymetini bilmeliyiz” diye konuştu.

Diğer Haberler