Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Kasım 2011

ABONE OL

Okumaya mahkûm!

Suça teşebbüsten yargılanan Barış Sınağ adlı gence hâkim ilginç bir ceza verdi. 6 ay süre ile ayda 4 saat resmi bir kütüphanede kitap okumaya mahkûm olan Sınağ, Esenler Belediyesi Dijital Kütüphanesi’nde bir görevli nezaretinde Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri adlı romanını okumaya başladı.

Böyle ceza dostlar başına…

Suça teşebbüsten yargılanan Barış Sınağ adlı gence hâkim ilginç bir ceza verdi. 6 ay süre ile ayda 4 saat resmi bir kütüphanede kitap okumaya mahkûm olan Sınağ, Esenler Belediyesi Dijital Kütüphanesi’nde bir görevli nezaretinde Rıfat Ilgaz’ın Karartma Geceleri adlı romanını okumaya başladı. Bir davadan mahkemede yargılanıyorsunuz. Son duruşmanız ve karar anı geldi. Hâkim tok bir sesle “Gereği düşünüldü” demesiyle ayağa kalktınız. Az sonra hâkimin dudaklarından dökülecek birkaç cümle akıbetinizi etkileyecek. Ve işte o cümleler: “…6 ay süre ile ayda 4 saat resmi bir kütüphanede Milli Eğitim Bakanlığı’nca tavsiye edilen kitaplardan okuma cezası verilmesine karar verildi”. Bu bir şaka değil…  Eskiden Avrupa ülkelerinde şahit olunan bu kararlar artık Türkiye mahkemelerinde de verilmeye başlandı. Güncellenen Türk Ceza Kanunu’na göre artık hâkimler ıslah amacıyla bu tip cezalar vermeye başladı. Böyle bir kararın son örneğini, Üsküdar 1. Çocuk Mahkemesi verdi. Üsküdar 1. Çocuk Mahkemesi, “Böyle ceza dostlar başına” denilecek kararı Barış Sınağ adlı gence uyguladı. 1992 doğumlu Barış Sınağ 2009 yılı Ağustos ayında birkaç arkadaşı ile birlikte gittikleri Şile dönüşünde, bir arazide buldukları ve atılmış zannettikleri demir parçalarını alırken jandarma tarafından yakalanıp mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 13 Ekim 2011 tarihinde sona erdi. Mahkeme, yaşları 18’den büyük olan diğer sanıklara çeşitli cezalar verirken, suçun işlendiği 2009 yılında 17 yaşında olan Barış Sınağ’a ilginç bir cezaya hükmetti.  Üsküdar 1. Çocuk Mahkemesi Hâkimi ıslah amaçlı olarak, Barış Sınağ’a 13 Ekim 2011 – 13 Nisan 2012 tarihleri arasında 6 ay, ayda 4 saat süreyle ikamet adresine en yakın resmi bir kütüphanede Milli Eğitim Bakanlığı’nca tavsiye edilen kitaplardan okumasına karar verdi.

Soluğu Dijital’de aldı

Kararı sevinçle karşılayan ve Esenler Tuna Mahallesi’nde Barış Sınağ soluğu Esenler Belediyesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde aldı. Görevlilerle görüşüp meramını anlatan Sınağ, Rıfat Ilgaz’ın “Karartma Geceleri” adlı Romanı’nı okumaya başladı. Böyle bir cezaya çarptırılmaktan hoşnut olduğunu söyleyen Sınağ, “Bunu ben ceza değil, ödül olarak kabul ediyorum. Aslında okumayı seviyorum. Ancak, kendimce bazı bahaneler uydurarak okumuyordum. İnşallah bu şekilde bir ceza bana okuma alışkanlığı kazandırır” dedi.  3 ay sonra askere gideceğini ve kalan 3 aylık kitap okuma cezasını da askerlik dönüşü tamamlayacağını söyleyen Barış Sınağ, “Aslında ortada bir suç yok. Sadece bir yanlış anlaşılma var. Ancak, kanun karşısında suçlu görüldüm. Buna da diyecek bir şeyim yok. Bu cezayı bana veren hâkim beye teşekkür ediyorum. Benim iyiliğimi düşünerek böyle bir karar verdi. Bu kararın diğer hâkimlere de örnek olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

 

Diğer Haberler