Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Haziran 2012

ABONE OL

Okullar Hayat Olsun’a İlk Adım

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir süredir Türkiye genelinde sürdürdüğü ve okulların imkânlarından mahalleliyi de faydalandırarak onları okulla buluşturmayı hedefleyen “Okullar Hayat Olsun” projesi Esenler’de de başlıyor. Projenin uygulanacağı ilk okul Fatih İlköğretim Okulu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir süredir Türkiye genelinde sürdürdüğü ve okulların imkânlarından mahalleliyi de faydalandırarak onları okulla buluşturmayı hedefleyen “Okullar Hayat Olsun” projesi Esenler’de de başlıyor. Projenin uygulanacağı ilk okul Fatih İlköğretim Okulu. 

Eğitim öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında, yarıyıl tatili ve yaz aylarında dersliklerin, kütüphanelerin, bilgi teknolojileri sınıflarının, çok amaçlı salonların, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyelerle iş birliği yapılarak mahalleli ve çevrenin hizmetine sunulmasını amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullar Hayat Olsun” projesi Esenler’de ilk olarak Fatih İlköğretim Okulu’ndan başlayacak. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ilgili birim müdürleri ile projenin ilk uygulanacağı Fatih İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulundu. Okul Müdürü Sezer Turgut ve Okul Aile Birliği Başkanı Ceyhan Karakurt’tan okul hakkında detaylı bilgi alan ve okulda yapılması planlananları değerlendiren Tevfik Göksu, “Okullarımız sadece eğitim-öğretim kurumları olmayacak. Aynı zamanda mahallelinin hem sosyal, hem kültürel, hem de sportif manada eğitildiği mekânlar da olacak. Okullar Hayat Olsun projesi, okulu tam hayatın merkezine oturtuyor.  Okullarımız öğrenciler için olduğu kadar yetişkinlerimiz için de hayat boyu öğrenme merkezi, eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkân veren güvenli alanlar olacak. Okullarımız daha verimli ve fonksiyonel kullanılacak” dedi.

EĞİTİMİN KALİTESİNİ DE ARTIRIR

Velilerin spor veya kültürel amaçlarla okulu kullanmasının okul ile arasındaki bağı güçlendireceğine dikkati çeken Göksu projenin yararlarını şöyle anlattı: “Öyle veliler vardır ki, eğer okulda öğrencisi yoksa mezun olduktan sonra bir daha okula uğramamıştır. Öğrencisi varsa bile sene de birkaç kez uğrar. Bu proje veliyi okula çekecek. Ve böyle proje sadece yetişkinin kendi gelişimi ve faydası için değil okulun ve öğrencinin faydası için de olacak. Velinin okulla olan ilişkisini güçlendirecek ve eğitimin kalitesinin artmasına da yardım sağlayacak. Proje ile okul binaları ve bahçelerinden yeterince yararlanılacak, okul-aile ilişkisi ve ailelerinin okula aidiyetlerini güçlendirecek. Vatandaşlarımızın artan mesleki, sosyal ve kültürel hizmet talebini karşılayacak. Hayat boyu öğrenmeyi yaygınlaştıracak”.

Fatih İlköğretim Okulu’nda yapılacak mekânsal düzenlemelerin ardından projenin kısa sürede hayata geçirileceğini kaydeden Göksu, müsait olan ilçedeki diğer okullarda da projeyi uygulayacaklarını kaydetti. Fatih İlköğretim Okulu Müdürü Sezer Turgut da, projenin ilk olarak kendi okullarından uygulanacak olmasından büyük heyecan duyduklarını belirterek Belediye Başkanı Göksu’ya teşekkür etti ve bir şükran plaketi takdim etti.

 

Diğer Haberler