Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Ekim 2011

ABONE OL

Okul kantinleri denetlendi

Esenler Belediyesi, yeni eğitim - öğretim yılının başlamasıyla beraber ilçedeki tüm okulların kantinlerini denetledi. Sağlıklı gıda satımı konusunda kontrollerin yapıldığı kantinlerde ilginç manzaralar da dikkat çekti.

Esenler Belediyesi, yeni eğitim – öğretim yılının başlamasıyla beraber ilçedeki tüm okulların kantinlerini denetledi. Sağlıklı gıda satımı konusunda kontrollerin yapıldığı kantinlerde ilginç manzaralar da dikkat çekti.

Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde Zabıta, Sağlık İşleri ve Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından okul kantinleri denetlendi. Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın genelgesi doğrultusunda “Okul Kantinlerinin Denetimi ve Uygulanacak Hijyenik Kuralları” çerçevesinde okul kantinlerini denetleyen denetim ekibi, kantinlerde   gazlı içecekler, patates kızartması, cips ve şeker gibi yüksek oranda  şeker ve yağ  içeren yiyecekler ile besleyici değeri olmayan, enerji yoğunluğu, yüksek besin değeri olan  gıda ürünlerinin satılıp satılmadığını kontrol etti. Esenler’deki tüm okulların kantinlerinde incelemelerde bulunan denetim ekibinin ilk durağı,  50. Yıl Tuna İlköğretim Okulu oldu. Denetim ekiplerince yapılan kontrolde,  kantinde öğrencilere satılan gıda ürünleri tek tek  incelendi. Ruhsatı olmayan kantinin sahibini uyaran Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş,  kantin sahibine tebligat vererek ruhsat işlemlerini tamamlaması için 15 günlük süre verdi. Yeşiltaş, kurallara uyulmaması halinde ağır ceza işlemlerinin uygulanacağını söyledi.  Denetimlerde kantinlerin mutfaklarını da hijyenik açıdan inceleyen denetim ekibi, gıda ürünlerinin son kullanma tarihi ile kantinlerin portörlerini denetledi.  

Kantinciden patates savunması Denetimler esnasında bazı kantincilerin patates kızartması sattıkları tespit edildi. Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi’nin kantininde yapılan denetimlerde derin dondurucuda bulunan patates kızartmalarına el koyan denetim ekipleri, tutanak tutarak tüm patatesleri imha etti. Denetim ekiplerine tepki gösteren kantin işletmecisi Abdülkadir Ekin, patates kızartmalarının insan sağlığına zararlı olmadığını iddia ederek, “Ben onları yağsız kızartıyorum. Yağ kullanmıyorum. Bunun sağlığa bir sakıncası yok ki” diye kendini savundu. Denetim ekiplerinin patatesi yağsız nasıl kızarttığını sorması üzerine kantincinin fritözde patatesleri kızartmaya kalkışması ise herkesi şaşkına çevirdi.

Taviz yokBelirli aralıklara denetimlere devam edeceklerini belirten Ruhsat ve Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş, “Gıda terörünün önüne geçmek ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak için denetimlere devam edeceğiz” dedi.

Esenler Belediyesi’nin okul kantinleri konusunda üzerine düşen görevi yaptığını söyleyen Yeşiltaş, “Çocuklarımızın sağlık ve sıhhati için denetimlerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Onların sağlığı her şeyden önemli” diye konuştu.

Alışkanlıklar Okuldan başlayarak değiştirilebilirKantincilere Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın üretim veya ithalat izninde bulunan süt, ayran, yoğurt ve meyve suyu satışı yapabileceklerini söyleyen Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Uzun ise; çocukların sağlıklı büyümelerini çok önemsediklerini ifade ederek  kola, fanta gibi gazlı içecekler ile cips ve şeker gibi gıdaların insan sağlığı açısından zararlı besinler olduğunu belirtti.  Uzun, bu alışkanlıkların okullardan başlayarak değiştirilebileceğini vurguladı.Yapılan denetimlerde kantinlerde hijyen açısından bir soruna rastlanmaması da dikkat çekti.

 

 

 

Diğer Haberler